Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómom sa naskytol jedinečný pohľad. V blízkosti srdca Mliečnej dráhy objavili hviezdu gigantických rozmerov, ktorá by mohla patriť do úplne novej triedy hviezd, teda aspoň to naznačuje analýza údajov. O objav sa medzinárodný tím vedcov iba nedávno podelil s verejnosťou prostredníctvom periodika Monthly Notices of the Royal Astronomical Society. Na tému upozornil portál ScienceAlert.

Blikajúca hviezda

Neďaleko centra Mliečnej dráhy vo vzdialenosti približne 25 000 svetelných rokov od Zeme astronómovia detegovali zvláštny „blikajúci“ objekt. S najväčšou pravdepodobnosťou ide o obrovskú hviezdu, ktorá svojou veľkosťou až 100-násobne prevyšuje veľkosť Slnka.

Hviezda s označením VVV-WIT-08 by tak mohla patriť do úplne novej triedy astronomických objektov – „blikajúce obrie“ hviezdne systémy (‚blinking giant‘ binary star system), upozorňuje portál SciTechDaily.

Teoretický binárny systém hviezd, z ktorých jedna sa premenila na bieleho trpaslíka. Zdroj: Pixabay

Trieda by podľa dostupných informácií mala byť charakterizovaná práve prítomnosťou obrej hviezdy, ktorú raz za niekoľko desiatok rokov obehne bližšie nešpecifikované astronomické teleso – iná hviezda alebo planéta obklopená neprehľadným diskom plným prachu. Ten pri prechode popred veľkú hviezdu úplne blokuje jej svetlo, čo spôsobuje jej „blikanie“.

„Je úžasné, že sme práve mohli pozorovať prechod tmavého, veľkého a pretiahnutého objektu medzi nami a vzdialenou hviezdou. Môžeme len špekulovať, aký je jeho pôvod,“ uvádza jeden z autorov štúdie, Dr Sergey Koposov z Edinburskej univerzity.

Samozrejme, podobných „blikajúcich“ objektov poznáme viacero. Pomerne dobre známym príkladom je nadobor Epsilon Aurigae, známy tiež ako Almaaz. Epsilon Aurigae patrí medzi zákrytové dvojhviezdy s veľmi neobyčajnými parametrami a pre nás neznámym a neviditeľným spoločníkom. Ten raz za 27 rokov stlmí jej jas na 730 dní až o 50 %.

NEPREHLIADNI
Továreň na temnú hmotu. Blízko nás je hviezda, ktorá opäť udivuje vedcov, možno skrýva najväčšiu záhadu vesmíru

Ďalším príkladom môže byť TYC 2505-672-1, čo je taktiež binárny systém tvorený červeným obrom a jeho spoločníkom obklopeným hustým diskom prachu. Ten každých 69 rokov obehne okolo  hviezdy a spôsobí jej zatmenie až na 3,5 roka.

VVV-WIT-08 je naozajstným unikátom

Hoci u uvedených, ale i u ďalších hviezd, boli poklesy jasu pozorované už niekoľkokrát, žiaden z týchto poklesov nebol taký rapídny ako pri VVV-WIT-08. Jas tejto gigantickej hviezdy poklesol až o faktor 30. Jednoducho povedané, svetlo hviezdy bolo približne na 200 dní potlačené až o 97 %.

Keďže sa hviezda nachádza v blízkosti centra Mliečnej dráhy, v oblasti, kde je v pomerne malom priestore nakopené veľké množstvo astronomických objektov, odborníci sa zamýšľali aj nad tým, či niektorý z týchto objektov nemohol jednoducho preletieť popred hviezdu.

NASA/Goddard Space Flight Center

Simulácie však ukázali, že tento scenár je vysoko nepravdepodobný, takže autori štúdie sa domnievajú, že oba objekty sú navzájom gravitačne previazané. Určiť, aký presný objekt by mal byť s hviezdou previazaný sa nepodarilo, takisto nie je známa ani obežná doba tohto objektu.

Matematické modelovanie však naznačuje, že ďalšie stmievanie môžeme očakávať najskôr o niekoľko desaťročí. Zrejme je na mieste upozorniť, že k „blikaniu“ došlo ešte v roku 2012, pričom najväčšie zníženie jasu nastalo v apríli toho istého roku. Počas 17 rokov pozorovania tohto zdroja bola takáto udalosť pozorovaná vôbec prvýkrát.

NEPREHLIADNI
Hubblov teleskop ohromil najnovšou fotkou. Ukázal, ako vyzerá najjasnejšia hviezda Mliečnej dráhy, je extrémne vzácna

Vedci tiež upozorňujú, že v prieskume VISTA Variables in the Via Lactea (VVV) detegovali ďalších dvoch kandidátov do novej triedy. Tí síce vykazovali podobný vzor správania ako popisovaná VVV-WIT-08, ale údaje o nich neboli úplné. Každopádne uvedené zistenia naznačujú, že takéto zvláštne správanie hviezd, respektíve takéto hviezde systémy, nemusia byť vôbec ojedinelé.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú