O zariadeniach Apple je známe, že sú veľmi odolné voči prelomeniu a ich pasívna aj aktívna bezpečnosť výrazne prevyšuje nad ostatnými. Naopak, smartfóny s operačným systémom Android boli dlho terčom kritiky. No ako sa zdá, karta sa v tomto smere obrátila – píše AndroidAuthority.

Americké orgány činné v trestnom konaní neustále tlačia na výrobcov zariadení, aby im umožnili využívať tzv. „zadné dvierka“, cez ktoré by sa dostali k citlivým informáciám ich majiteľov. Cieľom je tak odhaliť protispoločenskú činnosť, teroristov a vo všeobecnosti tak znížiť mieru kriminality. Navyše tieto údaje môžu pomôcť aj na súde ako dôkaz, čo dnes môžeme vidieť aj na Slovensku v prípade obvineného Mariana Kočnera., kde sa využívajú súkromné správy cez aplikáciu Threema.

Úroveň zabezpečenia sa líši

Celá situácia však nie je tak čiernobiela. Zameriava sa len na konkrétne prípady pri vyšetrovaní, kde sa technik snaží preniknúť do zariadenia a získať z neho údaje. Spoločnosť Apple dlho odoláva spolupráci, no zdá sa, že vyšetrovatelia už našli spôsob, ako sa k dátam dostať.

Naopak, nemôžu sa dostať k mnohým Androidom. Ako sa pre portál Vice vyjadril detektív Rex Kiser, takto pred rokom bol úplne opačný problém.

Vyšetrovatelia sa pritom spoliehajú na spoločnosť Cellebrite (obrázok vyššie) či Paraben (obrázok nižšie), ktoré sa špecializujú na crackovanie smartfónov.

Tie disponujú nástrojmi, ktorými sa dokážu dostať do akéhokoľvek iPhonu a dostať z neho údaje ako sú záznamy hovorov, poloha GPS, kontakty a dokonca aj niektoré údaje zo sociálnych sietí. Funguje je však v prípade Androidov opačné a dostať z nich podobné množstvo údajov je náročné.

Množstvo získaných údajov z Androidov sa však v tomto prípade líši od výrobcu k výrobcovi, nakoľko dnes už len málokto využíva čistý Android a oveľa radšej smartfóny upravujú na vlastné nadstavby. Hoci sa tak šifrovanie Androidu javí ako lepšie, nie je tak spoľahlivé.

Tak či onak, podľa portálu Vice je dnes zariadenie s Androidom bezpečnejšou alternatívou, čo je minimálne prekvapivý záver, nakoľko spoločnosť Apple je známa tým, ž si na súkromí a bezpečnosti zákazníkov dáva obzvlášť záležať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom