Ambiciózny startup Canoo je pre technologického giganta Apple zaujímavý nekonvenčným prístupom a jedinečne riešenou platformou, ktorá pripomína skateboard.

Pred pár dňami sme informovali, že Apple plánuje v marci 2021 podpísať dohodu o výrobe elektromobilu s juhokórejskou automobilkou Hyundai Motor. Zdá sa tak, že inteligentný elektromobil od spoločnosti s logom nahryznutého jablka sa predsa len stane skutočnosťou.

Zobraziť celú galériu (12)
Aleks Aleksandrof/YouTube

K optimizmu prispieva aj exkluzívne zistenie technologického magazínu The Verge. Magazínu potvrdili tri nezávislé zdroje, že Apple v prvej polovici 2020 jednal o spolupráci so startupom Canoo. Spoločnosti mali rokovať o viacerých možnostiach spolupráce, a to od investície, až po akvizíciu.

Spolupráca Canoo a Apple nakoniec nedopadla, no nič nie je stratené

Zo strany Canoo mal byť záujem primárne o investíciu, čo môže byť dôvodom, prečo sa nepodarilo dohodu uzavrieť. Startup nakoniec počas minulého roku vstúpil na burzu a stal sa verejne obchodovateľnou spoločnosťou.

Špekuláciu o tom, že sa spoločnostiam nepodarilo dohodnúť práve pre spôsob spolupráce, potvrdzuje aj správanie Apple z minula. V roku 2019 kúpil firmu Drive.ai, ktorá sa venovala inteligentným elektromobilom.

Spolupráca Apple a Canoo však nie je definitívne vylúčená. Canoo vo februári 2020 oznámilo plán vývoja elektromobilu spoločne s Hyundai. Startup má pre giganta poskytovať technické služby v segmente malých elektrických vozidiel. Apple tak možno predsa len získa niečo z toho, čo Canoo ponúka.

Jedinečný podvozok a nekonvenčné zmýšľanie sú tajnou zbraňou

Prečo je pre Apple tento startup vôbec zaujímavý? Canoo vzniklo v roku 2017 odlúčením sa od startupu Faraday Future. Do Canoo vtedy odišlo aj viacero ľudí, ktorí majú v životopise zárez od BMW. Startup ako jeden z mála, možno ako jediná spoločnosť v súčasnosti, sa pozerá na vývoj autonómneho elektromobilu z pohľadu technologických možností, nie z pohľadu prestavania automobilu ako ho poznáme na samostatne jazdiace elektrické vozidlo.

Canoo

Čo to znamená v praxi? V prvom rade to, že Canoo vyvinulo podvozok, ktorý pripomína skateboard. Nie je teda určené, čo je predná a čo zadná náprava, pričom to dáva veľký priestor fantázií pri budovaní kabíny. Ďalšou odlišnosťou je, že toto riešenie ako vôbec prvé nemá mechanicky spojené kolesá s volantom.

Canoo

Startup s nekonvenčným pohľadom pokračuje aj v celkovej filozofii. Cieľom totiž nie je vyrábať osobné autonómne automobily, ale ponúknuť spôsob prepravy, ktorý balansuje medzi osobnou a hromadnou dopravou. Canoo zároveň oznámilo, že ich vozidlá nebude možné kúpiť, ponúkať ich bude len na prenájom.

Canoo

Na svojej skateboardovej platforme Canoo zatiaľ predstavili mikrobus a dodávku, pričom obe vozidlá majú spoločný minimalizmus. Zatiaľ čo nás konvenčné automobilky rozmaznávajú vysokokvalitnými displejmi, bohatými možnosťami spríjemnenia si cesty a ďalšími vychytávkami, Canoo ponúka doslova sparťanský interiér. Chcú takto ponúknuť v prvom rade funkčnosť, ktorú od vozidla sami očakávajú.

Pôvodné plány hovorili, že mikrobus bude brázdiť ulice niektorého z amerických miest už počas roku 2021. Rok 2020 sa však niesol v znamení viacerých neúspešných pokusov o získanie investície, čo vyústilo do už spomenutej transformácie na verejne obchodovateľnú spoločnosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú