Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko na svojom Facebooku upozorňuje na problém s transparentnosťou blokovania hoaxov a dezinformačných webov. Hoci blokovanie škodlivého obsahu podľa nej možno považovať za zmysluplné, to prečo žiadnu úpravu dnešnej, vraj „netransparentnej“ praxe neobsahuje ani chystaná novela Zákona o kybernetickej bezpečnosti od Remišovej ministerstva, už podľa Transparency veľký zmysel nedáva.

Chýba transparentnosť

Aktuálne koaliční poslanci predkladajú na rokovanie parlamentu „novelu Zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá má predĺžiť pôvodne trojmesačnú právomoc Národného bezpečnostného úradu blokovať dezinformačné weby o ďalší štvrťrok.“

Samozrejme, vzhľadom na situáciu na Ukrajine, ale i šírenie ruskej propagandy v našich končinách, je pochopiteľné, aby škodlivý obsah, ktorý predstavuje bezpečnostné riziko, bol bez milosti zablokovaný. Ako však píše Transparency International Slovensko, „už menej pochopiteľné je, že novela neobsahuje žiadnu úpravu dnešnej netransparentnej praxe.“

Samotné blokovanie škodlivého obsahu má na starosti Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý tak ale robí výhradne na základe vlastného uváženia. Hoci pri vyhodnocovaní rizík NBÚ pracuje aj s citlivými a utajovanými informáciami, ktoré nie je možné zverejniť, NBÚ svoje rozhodnutia nezverejňuje vôbec a nedozvedeli sme sa ani presné zdôvodnenie toho, prečo odpojili slovenské, hoci bez pochyby konšpiračné a škodlivé médiá.

Transparency so zablokovaním Hlavných správ súhlasia, ale…

„Nedostatočne zdôvodnené sa nám javí aj samotné rozhodnutie, ktoré po doručení od NBÚ zverejnili blokované Hlavné správy. Chýbajú v ňom napríklad aj konkrétne príklady škodlivých dezinformácií. Problematická je aj nemožnosť odvolať sa proti rozhodnutiam, pričom ich preskúmanie súdom môže trvať roky. Pri predlžovaní blokovania to môže znamenať vlastne likvidáciu,“ píše Transparency International Slovensko.

Napriek tomu, že poslanci OĽaNO iba pred pár dňami avizovali, že s uvedenými nedostatkami sú oboznámení a pravidlá chcú nastaviť natrvalo, žiadny riadny legislatívny proces či verejná diskusia sa nekoná. Namiesto toho sme sa dočakli iba pozmeňovacieho návrhu.

Ten podľa všetkého doposiaľ nie je známy a to i napriek tomu, že parlament má o zmieňovanej novele rokovať už v najbližších dňoch. Podľa Transparency by pri tak závažnej téme nezaškodil trochu systematickejší a transparentnejší postup.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú