Vesmírny „závod“ medzi Blue Origin a SpaceX jasne dokazuje dominanciu súkromnej spoločnosti Elona Muska, ktorá sa vo vesmírnych letoch angažuje ďaleko viac ako konkurencia vo vlastníctve Jeffa Bezosa.

Ten sa už primárne venuje svojej súkromnej vesmírnej firme. Aj keď sa môže vyzerať, že vzťahy medzi týmito miliardármi vyzerajú na oko priateľské, opak je zdá sa pravdou, informuje The Verge.

Bezos sa snaží podkopať dohodu SpaceX s NASA

Po odchode z vedenia Amazonu totiž Bezos zrejme neuniesol ďalší kontrakt SpaceX a NASA, kvôli čomu podal súdnu žalobu na vesmírnu agentúru. Majiteľ Blue Origin týmto spôsobom eskaluje boj o získanie zmluvy na vývoj lunárneho pristávacieho modulu z programu Artemis, ktorý má opäť dostať po dekádach človeka na Mesiac.

Blue Origin/Úprava redakcie

Keď na NASA nezapôsobila zľava vo výške niekoľkých miliárd dolárov, ktorou chcel Bezos získať výhodu pred SpaceX, rozhodol sa NASA zažalovať. Výsledkom jeho snaženia je nateraz len spomalenie programu Artemis a dočasné pozastavenie spolupráce so SpaceX.

Výmenou za toto dočasné pozastavenie prác všetky strany súhlasili s urýchleným uzavretím súdneho sporu do 1. novembra,“ uviedla podľa agentúry TASR NASA.

Aby toho nebolo málo, Bezos si servítku pred ústa nedával ani pri komentároch na Muskovu vesmírnu loď Starship, o ktorej napísal viacero uštipačných poznámok. Tieto správy však rýchlo vyvrátil sám Musk, ktorému už pri tomto rivalovi zrejme dochádza trpezlivosť. Neustále osočovanie a snaha o skazenie plánov a dohôd SpaceX vyústili v uštipačný komentár, ktorý Musk zanechal pre Bezosa na Twitteri.

Flickr

Ukázalo sa, že Bezos odišiel do dôchodku (z Amazonu, pozn. redakcie), aby mohol pokračovať v súdnych žalobách proti SpaceX …napísal Musk na Twitteri.

Ani to však SpaceX nezastavilo v plnení ďalšej dohody s NASA. Hoci je tak momentálne spolupráca na projekte lunárneho pristávacieho modulu pozastavená, Muskova vesmírna spoločnosť sa dnes môže znova „vysmiať“ Bezosovi do tváre pri dôležitej zásobovacej misii na ISS.

SpaceX posiela na ISS ďalšiu zásobovaciu misiu

Aktualizácia 9:23: Prvý stupeň rakety Falcon 9 úspešne „pokrstil“ novú dronovú loď A Shortfall of Gravitas, na ktorej pristál len pred malou chvíľou. Modul Dragon aktuálne pokračuje na svojej ceste k ISS.

Aktualizácia 9:15: Raketa Falcon 9 s modulom Dragon úspešne vzlietla.

Aktuálne je totiž na štartovacej rampe pripravená raketa Falcon 9, ktorá o malú chvíľu vzlietne do vesmíru s modulom Dragon nesúcim 2,2 ton nákladu pre astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Misia CRS-23 je už v poradí 3. komerčným letom, ktorým si SpaceX plní dohodu s NASA. Po včerajšom zrušenom pokuse má raketa vzlietnuť už dnes o 9:14 hod. nášho času.

Hlavný stupeň rakety bol predtým využitý pri oboch misiách s posádkou Crew-1 a Crew-2, ktoré vyniesli astronautov na ISS. Samotný modul bol predtým využitý pri misií CRS-21. Hlavný stupeň Falconu 9 by mal po vynesení modulu Dragon pre náklad prvýkrát pristáť na úplne novej dronovej lodi A Shortfall of Gravitas.

Zároveň sa bude jednať o 124. štart rakety Falcon 9 a 130. misiu spoločnosti SpaceX. Na palube modulu Dragon sa aj tentokrát bude nachádzať množstvo zaujímavých projektov, medzi ktorými sa na ISS počas misie dostane napríklad robotické rameno GITAI S1 a taktiež bude vypustených 37 cubesat družíc ELaNa.

Celkovo je na palube Dragonu 11 výskumných projektov. Modul sa má po necelých 12 minútach od štartu oddeliť od hlavného stupňa rakety a bude pokračovať vo svojej ceste na ISS.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú