Nie je ďaleko od pravdy, že kryptomeny sú dnes ešte stále u časti verejnosti vnímané ako „výstrelok“ či aktívum, ktoré do pár rokov zanikne, a v negatívach sa o nich rozpráva najmä vtedy, keď ich cena klesá.

Práve ocenenie kryptomien v klasických fiat peniazoch, najmä amerických dolároch, sa stalo prirodzenou tradíciou pri určovaní ich hodnoty a potenciálu. To zároveň súvisí aj s faktom, že kvôli ich vysokej volatilite nájdeme „pevné“ a málo volatilné ceny v kryptomenách vynímajúc stablecoiny (kryptomeny s minimálnou volatilitou, spravidla naviazané na štátne platidlá alebo aktíva, pozn. redakcie) len málokde.

Ceny kryptomien však zároveň v mnohých prípadoch určujú aj tzv. „psychologické hranice“ pri ich obchodovaní, ako napríklad hranica 20 000 USD či 50 000 USD pri bitcoine, alebo 3400 USD pri etheri.

NEPREHLIADNI
ROZHOVOR: Ak nevieš spať, dal si tam príliš veľa. Obchodník s kryptomenami prezradil, ako sa vyhýbať riziku

Dosiahnutie určitej cenovej úrovne alebo prepad pod dôležitú hranicu u kryptomeny tak môže byť pre obchodníkov kľúčovou udalosťou, ktorá často udáva ďalší smer trhu, a na „vychytanie“ takého cenového stropu či dna používajú najmä limitné príkazy automatické nákupy a predaje držaných kryptomien.

Pre menej skúsených obchodníkov a investorov, ktorí neobchodujú na dennej či týždennej báze, je však podstatné skôr „byť v obraze“ a mať neustály prehľad o situácii na trhu bez potreby sedieť celý deň pred grafom.

V tomto článku ti preto prinášame niekoľko jednoduchých návodov a tipov na platformy, prostredníctvom ktorých vieš efektívne sledovať ceny vybraných kryptomien a hodnotu tvojho portfólia.

Platforiem je množstvo, každá ponúka niečo iné

Sledovať ceny kryptomien je veľmi jednoduché a pokiaľ nejaké už vlastníš, pravdepodobne si sa minimálne na začiatku orientoval iba podľa cien na vybranej kryptoburze, na ktorej si digitálne meny nakúpil.

Faktom je, že pokiaľ nemáš v pláne s kryptomenami obchodovať a nakúpené bitcoiny či iné kryptomeny plánuješ „hodlovať“ na burze či v peňaženke roky ako dlhodobú investíciu, sledovať ich cenu každý deň je pre teba zbytočné. Občasné „nakuknutie“ do aplikácie či na stránku burzy ti tak pravdepodobne postačí k tomu, aby si mal aspoň nejaký ten prehľad.

Ak sa však o vývoj trhu zaujímaš, alebo s kryptomenami aktívnejšie obchoduješ, efektívne sledovať cenu tebou nakúpených ale aj ďalších perspektívnych kryptomien nikdy nie je na škodu. Aj z toho dôvodu na trhu už dlhé roky existuje množstvo „sledovačov“, teda platforiem, ktoré sa zameriavajú iba na sledovanie ceny kryptomien.

CoinMarketCap ako ideálna voľba pre začiatočníkov a pokročilých
Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú