Predčasné parlamentné voľby sa uskutočnia už v sobotu 30. septembra 2023. Pre žiadosť o možnosť voľby poštou zo zahraničia už síce vypršal čas, stále však môžeš požiadať o vystavenie hlasovacieho preukazu. Vďaka nemu budeš môcť odvoliť aj mimo svojho trvalého bydliska. Teraz si ho vieš vybaviť aj z pohodlia obývačky. Daj si ale pozor, máš čas už len do 8. septembra.

Ako si vybaviť hlasovací preukaz online?

Stránka návody.digital ti ponúka možnosť vystavenia hlasovacieho preukazu behom pár desiatok sekúnd. Stačí odkliknúť zopár otázok a je to. Najskôr treba odpovedať na otázku, či si občanom Slovenskej republiky. Následne sa ťa systém opýta, či máš na Slovensku trvalý pobyt.

Potom prichádza najdôležitejšia otázka. Možnosti sú tri: chcem voliť z domu, zo zahraničia alebo mimo trvalého bydliska. V poslednom prípade ti systém ponúkne možnosť vystavenia preukazu. Vyberieš si, či si ho chceš prevziať poštou, na úrade, alebo ho za teba preberie niekto blízky. Nakoniec iba vyplníš osobné údaje a hotovo, hlasovací preukaz máš na ceste.

Hlasovanie zo zahraničia je nočná mora Slovákov

Na Slovensku teda voľby prebiehajú len jednou formou – papierovými hlasovacími lístkami. Paradoxom potom je, že ak o voľbu zo zahraničia požiadaš elektronicky, budeš istým spôsobom „potrestaný“, aj keď stále ide o najlepšiu možnosť. FonTech.sk sa spojil s tlačovým odborom Ministerstva vnútra SR, aby sme zistili, aký dôvod stojí za týmto prekvapivým rozhodnutím a prečo digitalizácia volebného procesu na Slovensku zdanlivo zaostáva.

Okrem toho sme zisťovali, kedy budú Slováci môcť svoj hlas odovzdať digitálne cez počítač alebo telefón z pohodlia domova. V zahraničí totiž podobné systémy už fungujú, jedna krajina je pre nás dokonca dokonalým vzorom. Ich odpovede a množstvo detailných informácií si môžeš prečítať v rozsiahlom samostatnom článku.

Vybaviť ho môžeš aj priamo na miestnom úrade

Obce a mestá začali vydávať hlasovacie preukazy pre voľby do Národnej rady Slovenskej republiky v stredu 16. augusta. Na základe hlasovacieho preukazu môže volič hlasovať v sobotu 30. septembra v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku.

TASR - Roman Hanc/Unsplash/Glenn Carstens-Peters/Screenshot/minv.sk

O získanie hlasovacieho preukazu môžeš požiadať aj obec tvojho trvalého pobytu. Tá ťa následne vymaže zo zoznamu voličov svojho okrsku. Hlasovací preukaz ťa oprávňuje hlasovať v akomkoľvek z 5 996 volebných okrskov v deň volieb.

Existujú rôzne spôsoby, ako si môžeš požiadať o hlasovací preukaz. Prvým spôsobom je osobne sa obrátiť na úrad obce, kde trvalým pobytom bývaš. Túto možnosť máš najneskôr do piatka 29. septembra počas úradných hodín obce.

Okrem toho môžeš požiadať o preukaz aj tým, že pošleš listinnú žiadosť. Túto žiadosť musí obec doručiť najneskôr do 8. septembra, a to tak, aby ti hlasovací preukaz stihli odoslať najneskôr do 13. septembra.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú