Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Magnetický obal Zeme siahajúci do vzdialenosti niekoľkých tisícok kilometrov funguje ako ochranná bariéra pre biosféru. Plní teda istú ochrannú funkciu, bez ktorej by sme si život na našej planéte len ťažko dokázali predstaviť.

Ochranný magnetický obal

Najnovšia štúdia publikovaná v žurnále Nature Communications však v našej magnetosfére objavila niečo naozaj zvláštne. Vyzerá to tak, že energia zo slnečného vetra interagujúca s magnetosférou okolo Zeme vytvára „nehybné vlny energie“. Na tému upozornil portál Phys.

Martin Archer/Emmanuel Masongsong/NASA

Ako píše portál ScienceAlert, naša planéta je zabalená do magnetickej „bubliny“ nazývanej magnetosféra, ktorá nás ochraňuje pred neustálym prúdom nabitých častíc v podobe slnečného vetra.

Očakávalo sa, že podobne ako pri morských vlnách, ktoré sa presúvajú v smere vetra, aj vlny putujúce po magnetosfére sa pohybujú vždy v smere slnečného vetra. Ako však naznačujú výsledky nového výskumu, niektoré vlny tomuto správaniu jednoducho odporujú, píše NASA na svojom webe.

Hlavný autor štúdie Martin Archer z Imperial College London sa skúmaniu magnetosféry, ale i jej hranici s názvom magnetopauza venuje už množstvo rokov. Pri svojom výskume sa zameriava najmä na „povrchové vlny“, a teda na tie, ktoré sa šíria po hranici magnetosféry.

V prípade, že slnečný vietor narazí na magnetosféru, dôjde k šíreniu tzv. magnetosonických vĺn. Tie sa šíria pozdĺž magnetopauzy smerom k zemským pólom, odkiaľ sa odrazia a vracajú sa späť smerom ku zdroju. Podľa hlavného autora štúdie sa magnetopauzu správa v podstate ako blana na bubne.

Niektoré vlny sa chovajú úplne inak

V novej štúdii však odborníci zistili, že niektoré z týchto vĺn sa môžu šíriť aj proti smeru slnečného vetra. Modelovanie ukázalo, že dochádza k vzájomnému stretu energie vetra prichádzajúceho zo Slnka a energie magnetosonických vĺn šíriacich sa proti nemu. Tieto dve vlny sa podľa modelov môžu navzájom „potláčať“ vďaka čomu vzniká stojaté vlnenie.

Vzhľadom na to, že tieto stojaté vlny sa udržia v magnetosfére dlhšie ako tie, ktoré cestujú so slnečným vetrom, môžu mať výrazný vplyv na urýchľovanie častíc nachádzajúcich sa v blízkosti našej planéty. Častice, ktoré sa urýchľujú pozdĺž magnetického poľa, môžeme pozorovať v podobe polárnej žiary, ale taktiež môžu narušiť naše komunikačné systémy. Zistiť, aký vplyv majú tieto vlny na urýchľovanie častíc, sa zatiaľ nepodarilo.

Magnetosférou sú rovnako obklopené aj iné planéty s magnetickým poľom, ako Jupiter či Saturn.

Napriek tomu, že magnetosféry Jupitera a Zeme sú zásadne odlišné, na Zemi je magnetosféra riadená solárnym vetrom interagujúcim s magnetickým polom planéty, na Jupiteri je zložená najmä z ionizovaných častíc unikajúcich z vulkanického mesiaca Io, intenzívna žiara Jupitera je prekvapivo podobná tej na Zemi. Experti taktiež stihli pretransformovať stojaté vlny na zvuk, vďaka čomu máš jedinečnú možnosť si ich vypočuť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú