Našli sme najlepší pracovný notebook za 1000 €? Nový ASUS ZenBook Flip 13 má k tomu najbližšie zo všetkých na svete
+ Špičková konštrukcia
+ Nadpriemerný výkon vďaka novej generácii procesorov Intelu
+ Vynikajúci dotykový FullHD displej a pribalený stylus
+ Prekvapivo kvalitná kamera a reproduktory
+ Dlhá výdrž batérie
- V základe len 8 GB RAM
- Menšia a pre niekoho mäkká klávesnica
- Chýbajú magnety pre prichytenie základní v režime tabletu
ASUS aj tento rok predstavil vynovenú líniu profesionálne orientovaných laptopov ZenBook. Mne sa dostal do rúk špecifický konvertibilný model série Flip, pozdvihujúci nádherný dizajn a nadčasovú spoľahlivosť nad hrubú silu.
Konkrétne ide o model ASUS ZenBook Flip 13 UX363, kedy už samotné označenie prezrádza, akým smerom sa spoločnosť s myšlienkou takéhoto zariadenia uberala.
Prémiové materiály a pevné pánty sú základom
ASUS ZenBook Flip 13 pre rok 2020 zdobí nádherné, hliníkom pokryté telo, skrývajúce inak plastové šasi, vďaka čomu používateľ dostane skutočne robustný, konvertibilný dizajn s farebne presným a kontrastným displejom.
Samozrejmosťou pri takýchto zariadeniach je aj nízka pohotovostná hmotnosť, ktorá len sotva prekračuje 1,3 kg, čo v kombinácii s 1,4 cm maximálnou hrúbkou stavia 13,3-palcové zariadenie do pozície vynikajúceho spoločníka na cesty.
Pozlátkom je farebne takmer dokonalý FullHD dotykový displej, ktorý sa vďaka použitiu technológie IPS jedinečne prezentuje aj pri netradičných pozorovacích uhloch.
Priložený stylus sa môže chváliť dvojicou programovateľných tlačidiel, kedy ho však rozhodne nemôžem zaradiť do kategórie profesionálnych grafických pier. Využitie si síce nájde pri základnej úprave grafiky, písaní poznámok alebo prezentovaní problematiky v reálnom čase, no zložitými grafickými obrazmi by som ho nezamestnával.
Písanie s ním je ale vždy spoľahlivé a v rôznych polohovateľných režimoch zariadenia pohodlné. Za zmienku stojí aj vysoká dotyková odozva displeja, a to ako pri styluse, tak aj pri zapojení jedného či viacerých prstov.
Dotykový displej tak ide ruka v ruke s jeho schopnosťou sa pretočiť o 360 stupňov do podoby tabletu. Vtedy sa už tradične zablokujú všetky vstupy klávesnice, pričom si odkázaný len na dotykovú plochu a prípadný stylus. Prvotne ma zarazili tuhšie pánty, vyžadujúce si väčšiu silu, pričom dokonca ani otvorenie laptopu nejde zvládnuť jednou rukou.
Na druhej strane otvárací mechanizmus nepôsobí lacno a po niekoľkých manévroch si naň zvykneš. Pánty pri otváraní do pozície tradičného laptopu sekundujú aj ako zdvih ikonický pre laptopy ASUS pomenovaný ErgoLift. Vďaka tomu sa základňa notebooku zdvihne o 5 mm, čím sa zabezpečí dodatočný priestor pre odvádzanie nahromadeného tepla.
Zariadeniu však musím vytknúť správanie konštrukcie v móde tabletu, kedy základňa s klávesnicou mala tendenciu sa od monitora odťahovať. Jednotlivé plochy držia pri sebe len gravitáciou, respektíve pritlačením používateľa, kde by boli rozhodne elegantnejším riešením aspoň slabšie magnety.
Nový generácia Intel procesorov ponúka prekvapivé výsledky
Vnútro mnou testovaného laptopu kraľuje slabší z dvojice ponúkaných procesorov, a to štvorjadrový Intel Core i5-1135G7 s 15 W TDP. Ten zvláda prácu pri základnej frekvencii 2,4 GHz s maximom dosahujúcim až 4,2 GHz.
Môj model bol osadený úspornou 8 GB LPDDR4X pamäťou RAM, kedy však výrobca ponúka za príplatok modely až s dvojnásobkom kapacity. Aj keď je použitie polovičnej veľkosti momentálne pre bežné úlohy dostačujúce, pre takmer väčšinu cieľovej skupiny ZenBook Flip z dlhodobého hľadiska môže ísť o nepríjemný kameň úrazu. Pamäť RAM je totiž súčasťou matičnej dosky a nedá sa vymeniť či rozšíriť.
Na druhej strane však môžeš vymeniť pevný disk, ktorý je už v základe extrémne rýchly a spoľahlivý. Na kancelársku prácu v podobe krátkych textov a prezentácií, respektíve ľahkú editáciu videí a fotiek si tak môžeš nakonfigurovať model až s 1 TB SSD jednotkou. Mnou testovaná jednotka však bola osadená NVMe diskom Kingston o veľkosti 512 GB, čo v základe postačí aj náročnejším konzumentom.
S myšlienkou kancelárskej práce a občasnej konzumácie obsahu tak v ASUSe vynechali dedikovanú grafickú kartu, kedy sa uspokojili aj so vstavaným čipom Intel Iris Xe. Ten už zo samotnej podstaty nie je určený na graficky náročnú prácu a už vôbec nie na hranie najnovších hier. Manažérovi či študentovi ale rozhodne má čo ukázať.
ASUS voľbou portov nenechal nič na náhodu. Exceluje aj batéria
Integrovaná grafická karta podporuje až 8K rozlíšenie v prípade použitia externého monitoru alebo až štvoricu 4K monitorov. Tie môžeš napojiť skrz dedikovaný HDMI port alebo jeden z dvoch prítomných Thunderbolt 4 USB-C vstupov.
Drobným a mnou prekvapivo využívaným bonusom je minimalistická dióda umiestnená vedľa dvojice USB-C portov indikujúca nízku úroveň batérie, vďaka čomu jej výdrž vieš odhadnúť aj bez otvárania notebooku.
Rozhodne kontroverzným rozhodnutím je absencia klasického 3,5 mm jacku. ASUS síce v balení prihadzuje USB-C adaptér ako v prípade niektorých smartfónov, čím však zbytočne zaberá miesto inak všestranného a lepšie využiteľného portu Thunderbolt 4.
Na druhej strane základne je tlačidlo zapínania a rýchly USB-A 3.2 port Gen 1 (nameraná priemerná rýchlosť zápisu 180 MB/s pri klasickom USB kľúči).
Nechýba ani USB-C nabíjanie v prípade oboch vstupov, kedy za pomoci pribalenej 65 W nabíjačky a technológii rýchlonabíjania sa zariadenie dokáže podľa reklamných materiálov nabiť na 60 % kapacity za menej ako 50 minút. Reálne pozorovania nevykazovali veľkú odchýlku od propagovaných informácií a rýchlejšie nabíjanie najmä v prvých etapách procesu je naozaj cítiť.
Čerešničkou na torte kompaktného zariadenia je excelentná výdrž batérie. Zariadeniu som pri hlbšom testovaní nedal vydýchnuť a aj tak mi trvalo niečo málo cez 10 hodín, aby som opäť siahol po nabíjačke. Na tom sa podpisuje ako dostatočne objemná batéria (67 Wh), tak aj použitie poväčšine energeticky nenáročných komponentov na čele s úsporným procesorom a iba FullHD displejom.
Hardvér ustál ako benchmarky, tak aj ľahké hranie
Nový úsporný procesor Tiger Lake si pomerne dobre viedol v testovaní GeekBench 5, kde pri testovaní jedného jadra získal 1302 bodov, zatiaľ čo pri viacjadrovom teste až 4677 bodov. ZenBooku Flip sa teda darilo rozhodne viac v tomto testovaní, ako minuloročnému čipu Intel Core i7-10510U zariadenia MateBook X Pro, ktorý si v recenzii odniesol 805 bodov pri jednom a 2518 pri viacerých jadrách.
Porovnateľné skóre získal aj šesťjadrový AMD Ryzen 5 4600H, (976 pri jednom jadre, 4833 pri viacerých jadrách), ktorý často býva osádzaný v prístupnejších, herne orientovaných zariadeniach.
V testovaní Cinebench R15 si integrovaná grafická karta Intel Iris Xe Graphic odniesla hodnotenie 95,99 fps, kedy mnou nedávno testovaný Huawei ukázal aspoň drobný nárast výkonu (102,50 fps) síce slabého, no stále dedikovaného čipu GeForce MX250 s 2 GB RAM.
Procesor Intel Core i7-1165G7 si v teste Cinebench R15 odnáša skóre 784, čo ho radí priamo medzi niekdajší etalón výkonu desktopov, Intel Core i7-4770K (822 bodov) a starší, no spoľahlivý čip Intel Core i7-3770 (662 bodov).
Z novších čipov procesor generácie Tiger Lake poráža o takmer 80 bodov Intel Core i5-7600K (717 bodov), respektíve je na rovnakej úrovni s nedávnym obľúbencom ľahkých a produktívne orientovaných laptopov, Intel Core i7-7820HQ (784 bodov).
Ako som sa aj ja niekoľkokrát snažil naznačiť, inžinieri zamýšľali ASUS ZenBook Flip 13 ako zariadenie na produktivitu s dôrazom na čo najdlhšiu výdrž batérie. To sa podpísalo na úspornejších komponentoch, ktoré by som ale v prípade hier nehádzal automaticky za hlavu.
Notebook je osadený len jediným ventilátorom, ktorý pozoruhodne zvládal aj radikálnejšie testovanie, či už „papierových“ testov vyššie, alebo aj hranie GTA V. Hra bežala pri nižších až stredných nastaveniach a vo Full HD aj pri náročných scénach cez 35 fps, kedy pri znížení rozlíšenia na 720p sa bezproblémovo dostal aj cez 40-45 fps v priemere.
Vyššie nastavenia, zapnutie teselácie alebo rôzne riešenia vyhladzovania hrán však dávali grafickej karte zabrať, kedy sa pri Full HD rozlíšení mala hra problém prehupnúť cez hranicu 21 fps. Tieto zistenia však naznačujú, že integrovaná grafická karta Intel Iris Xe výkonovo neuteká ďaleko od dedikovaných GeForce MX modelov. ZenBook Flip 13 rozhodne zachraňuje aj procesor, ktorý je v porovnaní s ostatnými modelmi Intel zp série U o niečo všestrannejší.
Bezproblémovo si tak na stredné až vyššie detaily zahráš jednoduchšie tituly, ako Fortnite, Dota, League of Legends, a to dokonca pri natívnom 1080p rozlíšení.
Chladenie patrí medzi najlepšie vo svojej kategórii
Chladenie riešené jediným ventilátorom síce bolo počuť, no rozhodne si dokážem predstaviť aj hlučnejšie laptopy podobnej váhovej kategórie. Zachraňuje to najmä rýdzi zvuk točiacej sa vrtule v kombinácii s prietokom vzduchu, ktorému neprekáža žiadny mechanizmus.
Rovnako prijateľné sú na tom aj teploty, kedy sa pri častých 50 °C ventilátor ani nezapne. Nad touto hranicou začína relatívne tichými otáčkami až do maxima, čítajúceho 85 °C. Ako hluk, tak aj povrchové teploty sú na prekvapenie na vynikajúcej úrovni, keďže práve tie bývajú pri hliníkových konštrukciách nepríjemné na dotyk.
Bonusom je, že ventilátor sa pri surfovaní aj viacerými otvorenými kartami či jednoduchšej kancelárskej práci ani nezapne. Zariadenie je absolútne tiché a chladné pri väčšine úkonov, čo vzhľadom na použitie len jediného ventilátora pôsobí ako zázrak.
Horšiu klávesnicu kompenzuje spoľahlivý touchpad s možnosťou numerickej klávesnice
Nemilo som ale ostal prekvapený samotnou klávesnicou. Ani po niekoľkých dňoch používania som si nevedel zvyknúť na jej rozloženie, čomu nepomáhali ani menšie klávesy. Tie sú v porovnaní s ostatnými, rovnako veľkými laptopmi, z nejakého dôvodu kratšie, čiže majú obdĺžnikový tvar, kedy som sa neraz prichytil pri kliknutí klávesy z vyššieho radu.
Nepohodlnosti klávesnice nepomáhajú ani malé rozostupy medzi jednotlivým klávesmi, či asi najmenší ľavý Shift, aký som na laptopovej klávesnici videl. Radím sa medzi používateľov, ktorí uprednostňujú práve ľavú alternatívu Shiftu, a tak mi na druhej strane obrovský pravý Shift príde ako prežitok.
Osobne sa nestotožňujem ani s mechanizmom spínačov, ktorý je na môj dojem až príliš mäkký. To ale môže na jednej strane niekomu vyhovovať a na strane druhej si ostatní konzumenti vrátane mňa dokážu na to po určitom čase zvyknúť.
Windows laptopy už dávno nie sú doménou nespoľahlivých touchpadov a ten na ZenBooku Flip nie je výnimkou. Po vzore ostatných laptopov série ZenBook je natiahnutý do šírky, čím vytvára dodatočný priestor pri manévrovaní prstom. Inak je tradične presný, zodpovedne podporuje gestá viacerými prstami a čo nebýva zvykom, kliká na 90 % povrchu.
Horné rohy zároveň skrývajú dva symboly. Pridržaním pravého sa ti zapne numerická klávesnica so základnými matematickými znakmi a ľavý symbol zase nastavuje dva stupne intenzity svietivosti týchto znakov. Plusom tak je, že touchpad funguje aj pri zapnutom podsvietení.
Bloatware sa drží na prijateľnej úrovni
Notebook prichádza v pomerne čistom šate Windowsu 10 Home, kedy pri prvotnom zapnutí ťa môže prekvapiť predinštalovaný balík McAfee, ktorý však vieš okamžite odinštalovať. Druhým softvérom, súcim označenia bloatware, je tak používateľský prívetivé centrum MyASUS.
To slúži ako križovatka technicky menej zdatných používateľov, bažiacich po aktuálnosti ovládačov, antivírusovej ochrany alebo len majú potrebu v jednoduchom grafickom dizajne skontrolovať fungovanie hardvéru.
Ako to pri takýchto softvérových nadstavbách býva zvykom, pokročilejší používateľ sa balíku MyASUS okamžite vyhne a v extrémnom prípade ho rovno odinštaluje. Manažér, pre ktorého je toto zariadenie cielené, tu ale nájde mnohé technické riešenia vzniknutých problémov v graficky priamočiaro vymyslenom prostredí.
Vedľa diagnostiky systému tu tak nájdeš aj mnohé nastavenia hardvéru, kde natrafíš na možnosť prepínania využiteľnosti batérie, režimy ventilátora, nastavenia touchpadu, ale aj funkcionality Mikrofón a Reproduktor ClearVoice, využiteľné najmä pri konferenčných hovoroch.
Zaujímavou súčasťou je tak aj vymoženosť TaskFirst, ktorá sa sústredí na uprednostňovanie šírky pásma internetového pripojenia pre tebou určené úkony. To v praxi znamená, že ak si uprednostníš prehliadanie internetu, komunikácia so sieťou bude uprednostňovaná práve v tomto smere, a tým pádom aj najrýchlejšia.
Vedľa veľmi obmedzeného dedikovaného obchodu s aplikáciami tak v prostredí softvéru MyASUS nájdeš aj sekciu Link to MyASUS, čo je jednoduché centrum pokrývajúce prepojenie mobilného zariadenia s počítačom.
Prostredníctvom Link to MyASUS môžeš zrkadliť obraz medzi oboma zariadeniami, volať a prijímať správy na počítači alebo jednoducho si preposielať mediálne súbory. Tu rozhodne chválim, že prepojenie spoľahlivo funguje aj na mobilných zariadeniach mimo ekosystém spoločnosti ASUS.
Špičkové sú aj reproduktory či webkamera s Windows Hello
ZenBook Flip UX363 exceluje aj v dvoch, vo svojom segmente často prehliadaných faktoroch. Jedným z nich je takmer dokonalý proces video hovorov. Mnou testovanú jednotku síce zdobí webkamera s rozlíšením len 720p, no inžinierom sa akýmsi zázrakom podarilo z nej vytiahnuť podstatne lepší obraz, ako by sa papierovo mohlo zdať.
Kvalita webkamery určite nie je na majstrovskej úrovni porovnateľnej s externými kúskami, no bez okolkov ide z mojej strany o príjemné prekvapenie, ktoré sa nevidí ani u podstatne drahších notebookov. Kamera inak sekunduje aj ako biometrická vstupná brána Windows Hello.
Výborne pôsobí aj ozvučenie zastrešované spoločnosťou Harman/Kardon. Šasi sa pod smerovými šípkami klávesnice pýši práve takouto značkou a rozhodne nejde o zbytočné chválenkárstvo.
Z notebooku naozaj vychádza čistý zvuk s, na pomery veľkosti zariadenia, hlbokými basmi a nekompromisnými výškami. Môže síce zamrzieť nižšia maximálna úroveň hlasitosti, no tu by som rád poznamenal, že pri ostatných testovaných laptopoch som často musel znižovať hlasitosť o niekoľko dielikov, keďže ich reprosústava mala tendenciu v prípade maxima hudbu deformovať.
Čo ale rozhodne nevyšlo, je ich umiestnenie priamo pod touchpadom, kedy na mäkších povrchoch, ako napríklad pri používaní na kolenách, môže dôjsť k tlmeniu zvuku.
Zhodnotenie
ASUS ZenBook Flip 13 je zaujímavé zariadenie, hľadajúce si uplatnenie najmä v korporátnom segmente medzi vysoko postavenými manažérmi, respektíve produktívne orientovanými používateľmi, ktorí si potrpia na spoľahlivosť, precízne materiály a dlhodobú výdrž batérie.
Nová generácia osadených Intel procesorov prekvapuje na pomery rozmerov laptopu excelentným výkonom, čo platí dvojnásobne pri novinke na poli integrovaných grafických kariet od Intelu. Dobrý pocit z interakcie so zariadením umocňuje aj nádherný a farebne presný LCD panel, ktorý nielenže znižuje cenovku k úrovni 1000 €, no šetrí aj batériu, kedy 10 hodín výdrže nie je len omieľanou marketingovou replikou.
Prezentéri sa v každom prípade môžu spoľahnúť na pevné pánty namáhané pri otáčaní do tabletovej polohy, kedy rozhodne môžu rátať aj s pribaleným presným, a na niekoľko úrovni dotyku citlivým, stylusom.
Myslím si, že cenovka oscilujúca okolo 1000 € za toto zariadenie je na mieste. Pri ZenBooku Flip UX363 by som osobne z hľadiska dlhodobejšej perspektívy siahol po modeli aspoň so 16 GB RAM, kedy sa vyššia cenovka obhajuje ešte jednoduchšie.
Čítajte viac z kategórie: Zariadenia
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
9/10
Teraz čítajú
Za menej peňazí už lepšie auto nekúpiš. Tento nový hybrid je dokonalý pre Slovákov (TEST)
RECENZIA: Z legendárneho „Géčka” spravili elektromobil. V teréne je famózny, na cestách ho zabila spotreba
Našli sme najlepšiu elektrickú dodávku. Na jedno nabitie prejde stovky kilometrov
Je ako Tarzan na steroidoch. Novinka zo sveta Spider-Mana je plná brutality, ale má problém (RECENZIA)
RECENZIA Padla nám z neho sánka. Volkswagen postavil dokonalú elektrickú náhradu za Passat
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
- Útok na kataster môže spôsobiť ešte väčšie škody. Unikli tieto citlivé údaje o Slovákoch
Jadrová ponorka USA nasadila podvodné drony. Vyšle ich na tajné misie proti nepriateľom
Je veľký ako semienko jahody. ESA vyvinula vesmírny čip, ktorý bude mať dôležitú úlohu
Gigantický jašter so žraločími zubami znova „ožil“. Staré náčrty odkryli záhadu obávaného predátora
Slovenská sporiteľňa ohlásila veľkú novinku pri platbách. Známu aplikáciu už nebudeš potrebovať
Viac funkcií za viac peňazí. Balíček Microsoft 365 výrazne zdražel, môže za to unikátna funkcia
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené