Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Astronómovia objavili liek proti starnutiu hviezd. Ako informuje ScienceAlert, jedná sa o špecifické planéty, ktoré musia splniť niekoľko podmienok a následne priaznivo vplývajú na svoje materské hviezdy, v ktorých začnú zdanlivo brzdiť proces starnutia.

Potrebujú plynné obry

Vedci sa dali do výskumu hviezdnych dvojčiat, pri ktorých pozorovali ich okolie a porovnávali hviezdy v binárnych systémoch, pričom jedna hviezda musela mať na svojej orbite exoplanéty a druhá nie. Hviezdy bez planét na orbite použili ako kontrolnú vzorku a porovnávali ju s hviezdami s planétami, na ktorých hľadali zmeny spôsobené prítomnosťou planét.

Výsledok astronómov potešil, pretože zistili, že isté typy planét majú špecifický vplyv na svoje materské hviezdy. Konkrétne ide o plynné obry, planéty podobné Saturnu či Jupiteru, ktoré viac pripomínajú zlyhané hviezdy než klasické planéty s pevným povrchom. V rámci výskumu sa tím vedcov pozrel celkovo až na 34 párov hviezd a výsledky zverejnili vo vedeckom žurnále Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Bibiana Prinoth/Lund University

Tím skúmal röntgenové dáta, ktoré pri pozorovaní týchto hviezd zachytilo vesmírne observatórium Chandra. Rýchlejšie rotujúce hviezdy sú totiž aktívnejšie práve v tomto spektre a z dát jasne vyplynulo, že hviezdy obiehané plynnými obrami strácajú svoju rýchlosť rotácie pomalšie, než iné hviezdy.

Odovzdávajú im rotáciu

Takéto plynné obry musia obiehať hviezdu v tesnej blízkosti a vysokou rýchlosťou, vďaka čomu podporujú jej rotáciu a fungujú ako liek proti starnutiu. Alebo to tak aspoň vyzerá. Staršie hviezdy síce rotujú pomalšie, avšak takéto zrýchlenie ich rotácie v skutočnosti ich starnutie ako také nespomaľuje. Hviezdy sú obmedzené primárne množstvom dostupného paliva.

Výsledok tohto efektu môže teda astronómov zmýliť najmä pri odhade veku hviezdy. Do budúcna teda vieme, že pri hviezdach, ktoré v dostatočnej blízkosti obiehajú plynné obry, musíme byť pri počítaní ich veku opatrnejší.

„Je to ako použitie dvojičiek v štúdii, kde jedna žije v úplne inom susedstve ovplyvňujúcom jej zdravie. Porovnávaním jednej hviezdy s planétou s jej dvojčaťom bez planéty nám umožňuje porovnávať rozdiely v správaní sa hviezd v rovnakom veku,“ vysvetľuje Katja Poppenhaeger, spoluautorka štúdie, tvrdí Chandra X-Ray Observatory v tlačovej správe.

ScreenShot/Dave Darling/YouTube

Slapové sily

Slapové sily dokážu byť jednými z najdrsnejších síl vo vesmíre. Sú totiž schopné spraviť celé planéty neobývateľnými a v našej Slnečnej sústave dokonca spôsobujú zohrievanie štyroch mesiacov Jupitera.

Na slapové zahrievanie má vplyv aj rezonancia, na ktorej tieto mesiace „vibrujú“. Ide pritom o jav, ktorý sa odohráva všade tam, kde sa nachádza voda, teda aj na Zemi. Prirodzená frekvencia každého mesiaca závisí tiež od hĺbky jeho oceánu.

Tím zodpovedný za tento výskum si navyše naďalej nie je istý, ako presne celý proces funguje a aké mechanizmy v ňom zohrávajú úlohu. Vo výskume predpokladali, že sa jedná o kombináciu gravitačných síl a slapového efektu, avšak nevylučujú ani možnosť, že sa jedná aj o interakciu magnetických polí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú