Spojené štáty rozbiehajú novú energetickú kapitolu. Administratíva prezidenta Donalda Trumpa oznámila, že urýchli povoľovanie ťažby uránu v Utahu, pričom ho skrátila na 14 dní. Projekt dostal názov Velvet-Wood a jeho cieľom je obnoviť ťažbu uránu a vanádu na mieste bývalého ložiska v okrese San Juan. Kým v minulosti trval takýto schvaľovací proces celé roky, teraz sa všetko deje závratne rýchlo. Na tému upozornil portál InterestingEngineering.

Projekt má pomôcť znížiť závislosť od dovozu z krajín ako Rusko a Čína, a postaviť domácu energetiku na vlastné nohy. „Amerika čelí vážnej energetickej kríze kvôli klimatickému extrémizmu predchádzajúcej administratívy,“ vyhlásil minister vnútra Doug Burgum. „Toto je akcia, ktorú potrebujeme na zabezpečenie našej budúcnosti.“

Trump
Flickr

Urán, vanád a geopolitické napätie

Ťažba na mieste bývalého ložiska v okrese San Juan by mala priniesť nielen urán, kľúčový pre jadrovú energetiku a obranu, ale aj vanád, ktorý sa využíva pri výrobe batérií a na spevňovanie ocele. V súčasnosti USA dovážajú viac ako 95 % uránu, pričom až 24 % pochádza z Ruska. Takáto závislosť predstavuje pre politických predstaviteľov značné bezpečnostné riziko.

Vanádový trh má hodnotu približne 3,5 miliardy dolárov a jeho význam porastie so zrýchľujúcim sa prechodom na obnoviteľné zdroje energie. Anfield Energy, ktorá tento projekt zabezpečuje, zároveň plánuje obnoviť prevádzku blízkeho zariadenia Shootaring Canyon, kde sa bude spracúvať ruda na jadrové palivo.

ChatGPT/Pixabay/Úprava redakcie

Ekologické otázniky a zrážka dvoch svetov

Nie všetci sú z urýchleného postupu nadšení. Ochrancovia prírody varujú, že 14 dní na environmentálne hodnotenie takej závažnej činnosti je žalostne málo. „Takéto projekty nesú riziká kontaminácie, ktoré môžu pretrvať celé stáročia,“ upozornila hovorkyňa Sierra Clubu Jamie Rodriguez.

A nie je to len o nových baniach – podľa údajov americkej EPA sa v juhozápadnej časti USA nachádza vyše 1200 opustených uránových baní, ktoré stále predstavujú ekologickú záťaž. Aj napriek tomu Trump pokračuje v politike „America First“ a rozbieha ťažbu naplno, či už ide o klasické bane na pevnine, alebo dokonca plánovanú ťažbu vzácnych kovov z morského dna.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP