V posledných dňoch prebehla svetom informácia, že NASA si objednala bezpečnostnú prehliadku dvoch zmluvných spoločností SpaceX a Boeing. Táto správa prichádza dva mesiace po tom, čo Elon Musk v podcaste pre Washington Post fajčil marihuanu a popíjal whisky.

Podrobná prehliadka spoločností má začať s príchodom nového roka a má za úlohu skontrolovať všetky skutočnosti, ktoré by mohli mať vplyv na bezpečnosť pri práci. Traja úradníci potvrdili médiám, že podnetom bolo práve fajčenie a popíjanie Elona Muska. Jeho správanie sa údajne nepáčilo istým starším členom NASA, ktorí potom považovali za potrebné preskúmať firemnú kultúru v zmluvných spoločnostiach.

Predstavení NASA sa boja reakcie verejnosti

Hovorca NASA sa odmietol pre Washington Post vyjadriť o dôvodoch kontrol, avšak dodal, že v tomto prípade zabezpečí, aby zmluvné spoločnosti splnili požiadavky bezpečnosti na pracovisku, vrátane dodržiavania podmienok prostredia bez drog. Správca NASA, Jim Bridenstine, dodal, že je dôležité, aby verejnosť mala dôveru v zmluvné spoločnosti NASA, najmä preto, že SpaceX a Boeing sa pripravujú na prvé lety s astronautmi na palube.

„Ak vidím niečo, čo je nevhodné, hlavným záujmom pre mňa je to, aká je kultúra, ktorá viedla k tejto nevhodnosti a či je do toho NASA zapojená. Ako agentúra nevedieme len samých seba, ale aj našich zmluvných partnerov. Musíme ukázať americkej verejnosti, že keď umiestnime astronautov do rakety, budú v bezpečí. Všetko, čo by viedlo k spochybňovaniu kultúry bezpečnosti, musíme okamžite odstrániť“, povedal Jim Bridenstine pre agentúru Washington Post.

Odpovede postihnutých spoločností na seba nenechali dlho čakať

SpaceX vo svojom stanovisku pre Business Insider uviedol: „Ľudské vesmírne lety sú základným poslaním našej spoločnosti. Pre SpaceX nie je nič dôležitejšie ako toto úsilie a berieme vážne zodpovednosť, ktorú nám NASA zverila, aby sme bezpečne a spoľahlivo prepravili amerických astronautov do a z medzinárodnej vesmírnej stanice. Spoločnosť SpaceX aktívne podporuje bezpečnosť na pracovisku a veríme, že naša komplexná pracovná sila a programy na pracovisku nepresahujú všetky platné zmluvné požiadavky.“

Boeing taktiež poskytol pre Business Insider stanovisko, v ktorom uviedol: „Kultúra spoločnosti Boeing zaručuje integritu, bezpečnosť a kvalitu našich produktov, našich ľudí a pracovného prostredia. Ako dôveryhodný partner NASA od začiatkov vesmírnych letov máme rovnaké hodnoty a sme odhodlaní pokračovať v našom posolstve dôvery, otvorenosti a úspechu misie.“

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom