Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Počul si už o vesmírnej misii, ktorá nám pomôže „nahliadnuť“ do vzdialenej minulosti, kedy ešte vo vesmíre neexistovali žiadne galaxie, čierne diery a ani len hviezdy? Ak nie, predstavujeme ti misiu DAPPER – potencionálneho kandidáta na Nobelovu cenu.

Nízkorozpočtová misia s veľkými plánmi

Misia DAPPER (Dark Ages Polarimetry Pathfinder), ktorá vznikla ako spolupráca univerzít Colorado-Boulder a California-Berkeley s vesmírnou agentúrou NASA a observatóriom NRAO (National Radio Astronomy Observatory) nám už o pár rokov pomôže lepšie pochopiť raný vývin vesmíru, o téme ako prvý informoval portál Phys.

Pixabay

Presnejšie, vedci sa v rámci plnenia cieľov tejto misie zamerajú na zaznamenanie nízkofrekvenčných rádiových vĺn, ktoré veľa napovedia o tzv. temnom veku – teda období približne 380-tisíc rokov po Veľkom tresku.

V tomto období existovalo žiarenie, ktoré sa nedá pozorovať teleskopmi, pretože neexistovali žiadne galaxie, hviezdy ani iné pozorovateľné druhy žiarenia, avšak podľa astronómov je z tejto doby možné zaznamenať určitý druh rádiových vĺn, ktoré by nám veľa napovedali o tvorbe prvých hviezd vo vesmíre, upozornil web Futurism.

Zachytiť tieto signály však bude nesmierne náročná, ak nie nemožná úloha. Podľa dostupných informácií vedci plánujú zaznamenať tzv. 21 centimetrovú čiaru, ktorá predstavuje, spektrálnu čiaru elektromagnetického žiarenia vznikajúcu zmenou energetického stavu neutrálnych atómov vodíka.

V temnom veku bol vesmír prevažne tvorený obrovskými oblakmi plynného vodíka, pričom je možné zachytiť energiu z týchto vodíkových mrakov ešte teraz vo forme rádiových vĺn. Pôjde však o veľmi náročnú misiu, nakoľko tieto dlho hľadané rádiové vlny sú „blokované“ množstvom Zemských signálov.

Kvôli veľkému množstvu šumu v okolí planéty bude misia realizovaná z odvrátenej strany Mesiaca. Konkrétne sonda DAPPER začne obiehať po nízkej orbite Mesiaca, pričom vždy pri prechode cez jeho odvrátenú stranu sa pokúsi zachytiť  požadované signály.

Prečo práve Mesiac?

Vedci zdôrazňujú, že odvrátená strana Mesiaca je ideálnym miestom pre detegovanie rádiových frekvencií, pretože je to jediné rádiovo „tiché“ miesto v celej našej slnečnej sústave.

Sonda DAPPER je špeciálne navrhnutá, aby dokázala zaznamenať veľmi slabé rádiové signály pochádzajúce z temného veku, čo v súčasnosti nedokáže žiadny rádioteleskop na Zemi.

DAPPER bude pravdepodobne tiež prvou sondou, ktorá otestuje novú trajektóriu letu na Mesiac, patentovanú NASA. Vzhľadom na to, že cesta po navrhovanej trajektórii nebude vyžadovať takmer žiadnu spotrebu paliva, vedci ušetria množstvo finančných prostriedkov.

DAPPER je dokonalým príkladom, ako nízkorozpočtová misia (v tomto prípade rozpočet iba 150 miliónov dolárov) dokáže výrazne ovplyvniť naše chápanie vesmíru.

To si uvedomuje aj samotná NASA, ktorá ju zaradila do svojho programu Artemis. V ňom chce dostať človeka na Mesiac, pričom nepôjde iba o jednorazovú návštevu ako tomu bolo pred desiatkami rokov, ale o zotrvanie človeka na tomto prirodzenom satelite našej planéty.

Pripravovaný vesmírny program má za cieľ vytvoriť udržateľné podmienky pre pobyt astronautov a detailne preskúmať rôzne zákutia Mesiaca. Detailný plán programu Artemis si môžeš prečítať na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú