NASA na svojom webe informovala, že objavila novú trasu na Mesiac určenú pre nízkorozpočtové misie. Podľa súčasných odhadov nová trasa ušetrí množstvo finančných prostriedkov, keďže nebude vyžadovať takmer žiadnu spotrebu paliva.
Napriek relatívne malej vzdialenosti, ktorú musia kozmické lode prekonať, sú misie na Mesiac podľa NASA stále veľmi ťažko realizovateľné a finančne nákladné. To by už čoskoro mohla zmeniť novoobjavená trajektória určená pre vesmírne misie s malým finančným rozpočtom.
NASA si svoju trajektóriu patentovala
Americká vesmírna agentúra si dokonca túto trajektóriu dala patentovať, čo vo vedeckých kruhoch okamžite vzbudilo vlnu rozruchu. Patent bol vesmírnej agentúre udelený 30. júna a informoval o ňom prostredníctvom Twitteru právnik Jeff Steck, informáciu do sveta vypustil ako prvý web Business Insider.
NASA has patented a new route to the moon.
Patent No. 10696423 pic.twitter.com/qJM8ICU65g— Jeff Steck (@GazEtc) August 27, 2020
Vedci z NASA však tento patent obhajujú a uvádzajú, že sa nijak nelíši od iných patentov, pretože na objavenie tejto trajektórie vynaložili nemalé úsilie. Vedecký tím trajektóriu objavil vďaka numerickému modelovaniu, a tak ju automaticky považujú za duševné vlastníctvo. Američania tiež odmietajú tvrdenia, že na patente plánujú zarobiť, nakoľko za využitie svojich patentov si zväčša účtuje iba zlomok odporúčanej ceny.
Novoobjavená trajektória umožňuje nízkorozpočtovým kozmickým lodiam spoločne zdieľať cestu s finančne náročnejšími misiami, ktoré smerujú na geostacionárnu obežnú dráhu (GEO) Zeme. Ide o to, že nízkorozpočtové zariadenie môže byť kedykoľvek vypustené ako „sekundárne užitočné zaťaženie“ z geostacionárnej dráhy na prechodovú geostacionárnu obežnú dráhu (GTO), odkiaľ sa sériou manévrov dostane na obežnú dráha Mesiaca.

Geostacionárna dráha je kruhová dráha umelých kozmických telies, ktorá sa nachádza vo výške približne 36 000 km nad rovníkom. V tejto výške má totiž umelé kozmické teleso rovnakú uhlovú rýchlosť ako ktorýkoľvek bod rovníku, čo spôsobuje, že teleso je stále nad rovnakým miestom našej planéty.
Inými slovami nízkonákladové kozmické lode sa otočia okolo planéty, kde „ukradnú“ časť jej hybnosti a následne sa „vystrelia“ po dlhých obežných dráhach až na obežnú dráhu Mesiaca, pričom celý manéver nebude vyžadovať takmer žiadne palivo. NASA tiež tvrdíé, že nová trajektória výrazne ušetrí čas, nakoľko sa doba letu na Mesiac skráti až o 4 mesiace – z pôvodných 6 mesiacov na približne 2 mesiace.

Na vedcov zrejme čaká Nobelova cena
Prvou misiou, ktorá poletí po tejto novej trajektórii na Mesiac, je misia DAPPER (Dark Ages Polarimeter Pathfinder) s rozpočtom „iba“ 150 miliónov dolárov. Jej úlohou bude poprvýkrát zaznamenať nízkofrekvenčné rádiové vlny z odvrátenej strany Mesiaca. Konkrétne vedci plánujú pozorovať dlhé rádiové vlny, ktoré je ťažké zachytiť zo Zeme kvôli rôznym druhom rušenia, informoval portál Space.
„Je to jediné pokojné miesto v celej našej slnečnej sústave, ktoré je vhodné na pozorovanie veľmi nízkych rádiových frekvencií, čo je zároveň posledná neprebádaná časť elektromagnetického spektra“ uviedol astrofyzik Jack Burns.
Vďaka týmto rádiovým frekvenciám budú vedci schopní vystopovať emisie „neutrálneho vodíka“, ktorý prevládal najmä v rannom vesmíre. Neutrálny vodík by mal okrem iného pomôcť objasniť dobu nazývanú „temný vek“ – teda obdobie medzi 150 – 800 miliónmi rokov po Veľkom tresku. V nej existovalo žiarenie, ktoré sa nedá pozorovať teleskopmi, pretože v tej dobe neexistovali žiadne galaxie, hviezdy ani iný pozorovateľný druh žiarenia.
Okrem toho je predpoklad, že ak DAPPER dokáže zachytiť signál neutrálneho vodíka, dokáže zhromaždiť dôkazy o prvých hviezdach, čiernych dierach, ale aj o temnej hmote. V prípade, že tieto odhady budú správne, na vedcov čakajú minimálne dve Nobelove ceny.
Teraz čítajú

Putin sa bojí genetických experimentov, ktoré by mohli zahubiť ľudstvo. V Rusku paradoxne podporil kontroverzný výskum

Takúto fotku z vesmíru sme ešte nikdy nedostali. Sonda, ktorá smeruje k Slnku, odfotila celý prachový prstenec Venuše

AKTUALIZOVANÉ Máme prvé video z letu helikoptéry na Marse, NASA prepísala históriu

Ľudské bunky rástli v opičích embryách a ľudsko-opičia chiméra žila rekordný počet dní, vedci varujú pred etickým problémom

Elon Musk prisľúbil výrazný pokrok v pokrytí Starlink internetu. Do pár mesiacov ho využiješ z akejkoľvek adresy aj vozidla
Články, ktoré hýbu svetom

Fatálna nehoda Tesly, pri ktorej zomreli dvaja ľudia, sa zamotáva. Elon Musk vydal kľúčové informácie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Prvý skutočne lacný elektromobil prichádza na Slovensko. Poznáme cenu a výbavy Dacie Spring

Lidl ponúka plat aj 2 600 eur, napriek pandémii otvoril desiatky pozícií. Nových ľudí láka na špeciálne benefity

Nam Nguyen v Martine založil úspešné vietnamské bistro. Začínal s 42-tisíc eurami z banky a nevyhol sa ani rasizmu
