Skúmanie vesmíru síce nie je len v réžii NASA, no práve táto vládna agentúra sa snaží odpovedať azda na najkľúčovejšie otázky týkajúce sa kozmu. Vedci sa usilovne snažia hľadať život mimo našej planéty, popritom sa však venujú aj iným záhadám modernej astrofyziky, napríklad pochopeniu temnej hmoty. Tieto dve aktivity chce NASA zahrnúť do spoločnej misie, uvádza Futurism.

Nevídané zariadenie

Už o pár rokov pribudne na našej obežnej dráhe ďalšie zariadenie. NASA totiž plánuje vypustiť do vesmíru umelú hviezdu, aby významne spresnila merania jasu hviezd a pomohla vedcom lepšie pochopiť tieto vesmírne telesá.

Nezvyčajný náklad sa rozmermi podobá hriankovaču a je vybavený ôsmimi lasermi, ktoré budú napodobňovať správanie hviezd a iných vesmírnych objektov, akými sú napríklad supernovy. Lasery v „hriankovači“ budú vysielať svoje lúče priamo do prístrojov späť na zemský povrch.

Dopravenie tejto umelej hviezdy na obežnú dráhu Zeme je súčasťou misie Landolt. Jej cieľom je vyslať kozmickú loď s týmto prístrojom; loď bude udržiavať synchrónnu obežnú dráhu vo výške 35 785 kilometrov nad povrchom planéty. To umožní umelej hviezde zostať nehybnou nad konkrétnym bodom na Zemi, čo uľahčí ďalekohľadom na povrchu zeme pozorovať a porovnávať jej jas s jasnosťou vzdialených hviezd.

NASA

Zvýši presnosť meraní

Primárnym cieľom misie Landolt je zvýšiť presnosť meraní jasnosti hviezd. V súčasnosti vedia vedci určiť skutočnú jasnosť hviezd len na niekoľko percent, no práve umelá hviezda má výrazne zlepšiť tieto merania, a to viac ako desaťnásobne. To by malo bádateľom lepšie pochopiť vlastnosti hviezd a planét obiehajúcich okolo nich.

„Naším cieľom je byť schopný zistiť pre ostatné planéty obiehajúce okolo iných hviezd, či by aj oni mohli mať oceány, kde by mohol pravdepodobne vzniknúť a byť život. Pre každú hviezdu musíte presne vedieť, koľko energie z nej prichádza, ako ďaleko je od nej planéta atď.,“ uviedol zástupca riaditeľa NASA Exoplanet Science Institute a astronóm Caltech David Ciardi vo vyhlásení.

Casey Reed/NASA

Môže objasniť odvekú záhadu

Okrem tejto primárnej úlohy si vedci sľubujú od misie Landolt aj (aspoň) čiastočné objasnenie záhady temnej hmoty. Dúfajú, že preskúmaním jasnosti vzdialených hviezd získajú poznatky o rýchlosti rozpínania vesmíru. Predpokladá sa, že táto záhadná forma energie je zodpovedná za zrýchľujúcu sa expanziu vesmíru, no jej povaha zostáva nateraz neznáma.

Odhady hovoria, že táto misia bude stáť približne 19,5 milióna dolárov. Na umelú hviezdu si však budeme musieť počkať. Kozmická loď by mala odštartovať až v roku 2029.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú