Vesmírna agentúra NASA plánuje vyslať na Červenú planétu ďalšie robotizované vozidlo, ktoré bude hľadať stopy po mimozemskom živote a zbierať pre vedcov vzorky. Mars rover 2020 teraz dostal aj svoj oficiálny názov, ktorý sa nesie v duchu pomenovaní predošlých roverov. Spomedzi všetkých návrhov však vyhralo pomenovanie od žiaka zo základnej školy, ktorého aj s jeho rodinou NASA odmení. Mars rover 2020 je teraz známy pod menom „Perseverance“, čo znamená „vytrvalosť“ a misiu by mal začal po pristátí na planéte už začiatkom budúceho roka, informuje ScienceAlert.

NASA vyhlásila súťaž na pomenovanie nového Mars roveru ešte počas minulého leta, odkedy mohli žiaci základných a stredných škôl prispieť svojim návrhom. Spomedzi 28 000 prihlásených prác však bolo vybraných 155 finalistov a ešte v januári spomedzi nich vybrala agentúra 9 najlepších. Medzi finálnymi názvami boli aj označenia Clarity, Courage, Endurance, Fortitude, Ingenuity, Promise, Tenacity či Vision, informuje The New York Times.

Mars rover 2020 dostal oficiálny názov. Na misiu sa vydá už počas leta

Víťazom sa však stal práve „Perseverance“ z eseje, ktorú napísal Alexander Mather zo 7. triedy v Springfielde. Na webe NASA pritom hlasovalo až 770 000 ľudí. Podľa Thomasa Zurbuchena z NASA táto práca vystihla podstatu misie pre skúmanie Marsu. Vesmírna agentúra tak opäť nechala navrhnúť názov pre Mars rover žiakov a študentov zo škôl rovnako, ako to robila už od roku 1997, kedy zvolili názov pre vtedajší rover, ktorý sa stal známy ako „Sojourner“.

NASA

Nenechaj si ujsť
Takto zničil Mars rover Curiosity za takmer 8 rokov na nehostinnej planéte

Ďalšími rovermi, ktorým mená vyberali žiaci zo škôl boli v roku 2004 rovery Spirit a Opportunity a o 8 rokov neskôr rover Curiosity. Alexa za jeho návrh NASA odmení a spolu s rodinou sa bude môcť prísť pozrieť na štart misie na Mys Canaveral, kde rover odštartuje na svoju cestu na Mars už počas tohto leta. Očakávané časové okno bude otvorené od 17. júla do zhruba 5. augusta, kedy sa budú Zem a Mars nachádzať voči sebe vo vhodnej pozícii. Na povrchu planéty by mal Perseverance začať misiu po pristátí 18.  februára 2021.

NASA

Nový rover je takmer dvojníkom predchádzajúceho roveru Curiosity, avšak má upravený dizajn kolies a ponesie so sebou odlišnú vedeckú výbavu. Taktiež obsahuje systém, s ktorým sa vyhne nebezpečnému terénu a na povrchu Marsu pristane precíznejšie ako jeho predchodca.

Perseverance bude po planéte zbierať vzorky z marťanskej pôdy a skál a bude hľadať stopy po mikrobiálnom mimozemskom živote. Vzorky sa následne vrátia na spiatočnej ceste na Zem, aby ich mohli vedci analyzovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú