Výskumy mnohých vládnych organizácií či vesmírnych agentúr sú pred očami verejnosti utajované desiatky rokov. To sa však NASA rozhodla zmeniť a zo svojej bohatej zbierky zverejňuje hodiny záberov z jej doteraz tajných leteckých testov. 

Konšpirátori či milovníci tajných výskumov agentúry NASA sa môžu radovať. Do najväčšej databázy videí sveta, dop YouTube, totiž pribudli stovky záznamov z letových testov, ktoré majú verejnosti odhaliť, aké významné pokroky a míľniky za desiatky rokov NASA dosiahla. Zverejnených bude približne 500 videí, no už teraz si môžu fanúšikovia zhliadnuť 300 z nich.

Tajné projekty odhalené pre verejnosť

Všetky zábery zverejňované z databázy Armstrongovho výskumného leteckého centra zahŕňajú rôzne pristátia a skúšobné lety tajných lietadiel, no okrem YouTube sú dostupné aj na oficiálnej stránke. Pri ich pozeraní sa diváci vrátia do roku 1947, kedy bolo skonštruované lietadlo D-558 Skystreak. Medzi hodinami záznamov nechýbajú ani zábery z testovania tajnej nadzvukovej stíhačky Lockheed Martin SR-71 v roku 1991 či bezpilotného lietadla NASA X-43A pred 13 rokmi. Dostupné je tiež video z testovania horľavosti paliva pre stíhačky. Vtedy NASA v spolupráci s Federálnym leteckým úradom nechala úmyselne vybuchnúť Boeing 720.

zdroj fotografie: Pixabay

Organizácie skrývajú omnoho viac

Všetky videá je taktiež možné vyhľadať prostredníctvom vyhľadávača Google, ktorý každému pri vyhľadávaní odhalí doteraz nedostupné zábery tajných leteckých testov. Nielen NASA však má svoje tajomstvá, pretože každá veľká agentúra alebo vládna organizácia toho skrýva podstatne viac. Mnoho z prísne tajného obsahu sa však na verejnosť nikdy nedostane a tá je často pri rôznych tajných testoch zavádzaná klamlivými informáciami. Zo strany najväčšej vesmírnej agentúry sveta tak ide o ústretový krok. Vďaka tomu môžeme aspoň z časti nahliadnuť do dejín tajných projektov, ktorých je ale omnoho, omnoho viac.

Nenechaj si ujsť
Na eBay si už môžeš kúpiť aj vesmírne zariadenia z misie Apollo za milióny eur. Všetky okúsili povrch Mesiaca

Žiaľ, nie každý z nich bude v budúcnosti určený pre oči verejnosti, a tak sa musíme uspokojiť aspoň s týmito zábermi. Pre predstavu, aké prelomové technológie NASA mala už pred desiatkami rokov k dispozícii prikladáme aj video z roku 1970 so vzletom bojového lietadla YF-12C, ktoré je tiež prezývané „Blackbird“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom