Astronauti na Medzinárodnej vesmírnej stanici budú onedlho vykonávať svoje potreby na novom záchode. Vesmírna agentúra totiž vyvinula toaletu, ktorá zvýši komfort posádky pri oných známych činnostiach a zároveň ju bude možné využiť aj v iných kozmických lodiach. Na vývoji tejto toalety pracovala NASA celých 6 rokov a stálo ju to desiatky miliónov dolárov. Výsledok uvidí posádka ISS už v septembri, informuje Wired.

Medzinárodná vesmírna stanica nie je len veľké laboratórium obiehajúce okolo Zeme. Je to tiež domov astronautov počas ich vesmírnych misií, kedy na stanici strávia aj niekoľko mesiacov. Život s nulovou gravitáciou je však odlišný vo všetkých smeroch. Bez gravitácie na stanici sa mení spôsob, akým sa astronauti pohybujú a taktiež spôsob, akým vykonávajú svoje potreby.

Vesmírna kúpeľňa je preto základnou miestnosťou, ktorú posádka navštevuje každý deň. A zrejme si vieš predstaviť, že aj taká malá a veľká potreba prebieha vo vesmírne úplne iným spôsobom ako tu na Zemi, kde máme našťastie gravitáciu.

Vylučovanie v beztiažovom stave môže byť neraz veľkým problémom. Astronauti na ISS sa pritom už stretli s pokazenou toaletou a doterajšie verzie vesmírnych záchodov nefungovali vždy tak, ako by mali.

Aktualizácia 3.10.2020

Nepilotovaná vesmírna loď Cygnus spoločnosti Northop Grumman včera úspešne vzlietla z kozmodrómu Wallops Flight Facility vo Virginii smerom k Medzinárodnej vesmírnej stanici, informovala NASA. Jedná sa o 14. zásobovaciu misiu ISS, ktorá na stanicu prinesie potrebné zásoby pre astronautov.

Na palube sa nachádzajú 3,6 tony zásob, medzi ktorými sú aj nové technológie a komerčné produkty, spolu s inými zásobami pre posádku a spomínanou vesmírnou toaletou za 23 miliónov dolárov. Kozmická loď odštartovala na rakete Antares, neskôr sa po vynesení z atmosféry oddelila od hlavného stupňa a pokračovala v lete na ISS, kde bude zachytená robotickým ramenom. Cygnus zotrvá na stanici do polovice decembra.

Aktualizácia 2.10.2020

Vesmírna agentúra NASA odštartuje zajtra v skorých ranných hodinách kozmickú loď Cygnus NG-14 od spoločnosti Northrop Grumman, ktorá povezie na Medzinárodnú vesmírnu stanicu zásoby pre astronautov a okrem toho aj jeden špeciálny náklad. Je ním vesmírna toaleta pre ISS, ktorej vývoj stál neuveriteľných 23 miliónov dolárov, teda približne 19,5 miliónov eur. Kozmická loď by mala štartovať v sobotu 3. októbra o 3:38 nášho času.

Počasie pre štart je vhodné na 70 % a je teda vysoká šanca, že loď úspešne odletí na ISS. Misia štartuje z kozmodrómu Wallops Flight Facility vo Virginii, informuje Interesting Engineering. Let sa mal pôvodne uskutočniť dnes ráno o 3:16 nášho času, no NASA pôvodný termín presunula. Štart bude možné sledovať prostredníctvom live streamu na YouTube.

Pôvodný článok z augusta 2020

NASA má novú vesmírnu toaletu za 23 miliónov dolárov – bude súčasťou aj budúcich vesmírnych misií

Vývoj novej toalety viedla Melissa McKinley, ktorá pri jej návrhu dbala aj na zvýšenie komfortu pri vykonávaní potreby astronautiek. Záchod je špeciálne tvarovaný tak, aby splnil funkčnosť a efektívne dokázal odlučovať výsledky malej a veľkej potreby od astronautov. K tomu slúži odsávací a zberný systém na tento biologický odpad, ktorý má zaistiť, že sa nedostane mimo mysu.

Navyše, astronauti sa musia počas tréningu pripravovať aj na „zásah“ do záchoda. Ako už bolo spomenuté, trafiť sa do mysy bez gravitácie nie je ľahkou úlohou a ešte na Zemi preto posádky trénujú aj tento úkon.

Zobraziť celú galériu (4)
Takto vyzerá údržba aktuálnej toalety na ISS. Zdroj: NASA

Na tréningovej toalete s kamerou v myse musia totiž astronauti správne nastaviť svoje pozadie, pričom tento úkon kontrolujú cez monitor pred sebou. Podľa viacerých astronautov je pritom veľmi ľahké záchod vo vesmíre minúť, čo rozhodne nie je nič príjemné.

McKinley preto navrhla novú toaletu tak, aby k týmto situáciám nedochádzalo. Nový Universal Waste Management System (UWMS) pre zachytávanie biologického odpadu pritom poputuje na ISS už v septembri. NASA ho chce totiž ďalšie 3 roky testovať priamo na orbite, aby sa ukázalo, či je takéto riešenie vhodné aj pre ďalšie vesmírne misie.

Zobraziť celú galériu (4)
Nová vesmírna toaleta pre ISS a budúce vesmírne misie. Zdroj: NASA

Toaleta by sa totiž mohla jedného dňa stať súčasťou aj napríklad pri ceste na Mesiac a Mars. Nová toaleta, ktorá poletí na ISS o pár týždňov, ostane na stanici natrvalo. Druhú takúto toaletu potom dostane kapsula Orion, v ktorej opäť poletí posádka astronautov okolo Mesiaca, informuje Space.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom