V nedávnej tlačovej správe NASA zverejnila údaje zozbierané atmosférickou infračervenou sondou AIRS. Tie zobrazujú obrovské množstvo oxidu uhličitého vznikajúceho z horiacich Amazonských dažďových pralesov.

Nedávno sme ti priniesli informáciu, že Amazonské dažďové pralesy sužujú mnohé obrovské plamene, ktoré je vidieť až z vesmíru. Najnovšie portál Global News upozornil na tlačovú správu NASA, ktorá ukazuje túto smutnú udalosť z iného uhlu pohľadu. Horiace dažďové pralesy vypúšťajú do atmosféry enormné množstvo oxidu uhličitého.

Plamene v Amazonskom dažďovom pralese sú problém pre celú Zem

Údaje NASA zozbierala za pomoci satelitu Aqua a jeho atmosférickej infračervenej sondy AIRS z výšky takmer 5 500 metrov nad morom v časovom úseku od 8. do 22. augusta. Ako udáva tlačová správa, sonda zbiera údaje o množstve atmosférických javov ako je teplota a vlhkosť, sleduje množstvo a výšku mrakov či koncentráciu skleníkových plynov.

Najnovšie namerané dáta zobrazuje aj animácia zverejnená prostredníctvom NASA na Twitteri. V animácii je možné vidieť nad Amazonským dažďovým pralesom pribúdajúce množstvo oxidu uhličitého od zelenej farby cez žltú až po tmavo červenú v snahe demonštrovať koncentráciu tohto plynu v dieloch na miliardu objemu (ppvb).

Vedci sa obávajú zhoršenia kvality ovzdušia a urýchlenia klimatických zmien

V samotnej animácii zelená farba predstavuje oxid uhličitý v koncentrácii 100 dielov na miliardu (ppbv), zatiaľ čo žltá naznačuje 120 ppvb a tmavo červená znamená 160 ppvb. NASA pritom odhalila, že lokálne hodnoty môžu byť podstatne vyššie. Samotný mrak plynu pritom môže migrovať na veľké vzdialenosti a ostať v atmosfére viac ako mesiac.

Nenechaj si ujsť
Hrozí, že klimatické zmeny prinesú budúci rok ešte extrémnejšie horúčavy. Na Zemi spôsobia katastrofy

Vo vyšších vrstvách atmosféry má podľa NASA oxid uhličitý len minimálny vplyv na kvalitu ovzdušia. Avšak silné vzdušné víry ho môžu stiahnuť do nižších sfér, kde už bude vplyv na kvalitu ovzdušia podstatne vyšší. Taktiež vystavajú obavy z urýchlenia klimatických zmien, nakoľko oxid uhličitý hraje v tomto smere dôležitú rolu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú