Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Tím vedcov z trojice japonských univerzít a NASA našiel v meteoritoch životne dôležité cukry. Jedným z nich je aj stavebný prvok RNA, ktorá je kľúčová pri vzniku živých buniek, informuje Futurism.

Základný stavebný prvok živých buniek

Výskumníci z vesmírnej agentúry NASA a troch japonských univerzít objavili v dvoch padlých meteoritoch cukry, ktoré sú nevyhnutné pre vznik života. Jedným z nich je aj ribóza, čo je základný stavebný prvok kyseliny ribonukleovej, ktorá je kľúčová pri vzniku života

Nový objav prispieva  k zoznamu biologicky dôležitých zlúčenín, ktoré vedci našli v meteoritoch, a podporuje tak tvrdenie, že chemické reakcie v asteroidoch môžu tvoriť niektoré zložky života, čo sa mohlo udiať aj na Zemi, píše NASA.

Zobraziť celú galériu (2)
Aj takto mohla vyzerať Zem v svojich počiatkoch, keď bola bombardovaná asteroidmi / Zdroj: NASA

Ďalšie výsledky už čoskoro

Podľa tohto výskumu sa sa uhlíkové atómy nachádzajúce sa v molekulách cukru však líšili od tých, ktoré bežne nájdeme na Zemi. Vedci dúfajú, že podporiť tvrdenia im pomôže aj nález ribózy v nedotknutých vzorkách z vesmírnych hornín, akou je napríklad asteroid Ryugu, ktorého úlomky sú v súčasnosti na japonskej sonde Hayabusa 2, ktorá už smeruje späť k Zemi.

Zobraziť celú galériu (2)
Asteroid Ryugu / Zdroj: JAXA

Prečítaj si aj
V atmosfére Marsu zaznamenali nevysvetliteľné zmeny úrovne základného prvku na život

Napriek tomu, že vedci v meteoritoch nenašli cukry, ktoré priamo vytvárajú DNA, ribóza, ktorá je kľúčovou súčasťou RNA, sa mohla vyvinúť ako prvá. „Aj keď boli niektoré stavebné prvky života nájdené v meteoritoch už dávnejšie, vrátane aminokyselín (zložka proteínov) či nukleobáz (zložka DNA a RNA), práve cukry medzi kľúčovými stavebnými blokmi života chýbali.“, uviedol jeden z autorov štúdie z Univerzity v Tohoku, Yoshihiro Furukawa. Taktiež zdôraznil, že tento výskum prináša prvý priamy dôkaz o ribóze vo vesmíre, a dodávke cukru na Zem. Ten mohol prispieť práve k tvorbe RNA, ktorá pravdepodobne viedla k vzniku života na našej planéte.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú