NASA skúma možnosti komerčného komunikačného spojenia, ktorý by prebiehal medzi Marsom a Zemou. Spoločnosť SpaceX predstavila návrh na vytvorenie siete Marslink, ktorý by vychádzal z konceptu Starlinku. O téme informoval portál Gizmodo.

NASA zvažuje návrhy od komerčných spoločností, ktoré by zabezpečovali komunikáciu medzi Červenou planétou a Zemou. Počas stretnutia Mars Exploration Program Analysis Group, Medzinárodná vesmírna agentúra prezentovala tri návrhy. Medzi nimi bol aj projekt od spoločnosti SpaceX.

Kolonizácia Marsu

Zakladateľ SpaceX, Elon Musk má s Červenou planétou ambiciózne plány. Musk plánuje vyslať nielen ľudskú posádku, ale rovno ju kolonizovať a vybudovať tam trvalé obydlia. Preto chce rozšíriť aj komunikačnú sieť internetových satelitov na Červenej planéte.

SpaceX nedávno vypustil na obežnú dráhu 7 0000. satelit Starlink, ktorá je už dostupná v 102 krajinách. Spoločnosť chce i naďalej rozširovať túto sieť a plánuje mať až 42 000 satelitov na nízkej obežnej dráhe Zeme.

NASA plánuje spolupracovať s komerčnými spoločnosťami

Prezentácia NASA obsahovala ešte ďalšie dve návrhy komunikácie a to od spoločností Blue Origin a Lockheed Martin. Spoločnosť Blue Origin navrhuje použiť Blue Ring, ktorý je navrhnutý na poskytovanie hostingových služieb, dopravu, doplňovanie paliva, prenos dát, či logistiku. Spoločnosť plánuje Blue Ring testovať v rámci misie DarkSky-1 (DS-1). Zatiaľ však presný dátum stanovený nebol.

Mars, planéta
Pixabay

Ďalšia spoločnosť, Lockheed Martin chce využiť sondu MAVEN (Mars Atmosphere and Volatile EvolutioN), ktorú postavila práve pre NASA. V roku 2013 bola vypustená na skúmanie úbytku atmosféry na Marse. V prípade komunikácie by sa sonda posunula na komunikačnú obežnú dráhu a fungovala by podobne ako súčasná rádiová sieť NASA, známa ako Deep Space Network.

Budúce misie na Marse

NASA plánuje na Červenej planéte misie s ľudskou posádkou a preto je dôležité mať aj vybudovanú spoľahlivú komunikačnú sieť. Zároveň pracuje na vývoji vlastných laserových komunikačných systémov pre vzdialené destinácie. Experimentuje s optickými komunikačnými systémami, ktoré umožňujú prenos dát pomocou fotónov svetla.

Dostať sa na červenú planétu je len jednou výzvou. NASA plánuje uskutočniť misiu na Mars s ľudskou posádkou. Vesmírna agentúra sa tak musí popasovať aj s vybudovaním infraštruktúry pre budúce misie v obzvlášť nehostinných podmienkach. Preto sa snaží získať čo najviac informácií o Červenej planéte. Ako sme informovali aj v minulom článku, NASA odhalila, že červená planéta mohla mať vhodné podmienky pre život.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú