Koncom apríla prebiehal bežný test kozmickej lode Crew Dragon, avšak s nie veľmi šťastným koncom. Pri teste sa objavila zvláštna anomália, ktorá následne spôsobila výbuch kapsule. Tento neúspech tak vystriedalo nadšenie z predchádzajúcej misie, kedy sa pilotovaná loď úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS).
Táto nešťastná udalosť má však dopad aj na iné sféry. Spoločnosť SpaceX bola totiž jednou z málo súkromných prepravcov, ktorí mali pre vesmíru agentúru NASA zabezpečiť prepravu ľudí zo Zeme na ISS a späť. Portál BGR však informuje, že sa touto neúspešnou skúškou celý proces pozastavil a prvé lety s posádkou sa posunuli na zatiaľ neznámy termín.
NASA musí čakať
V súčasnosti slúžia na prepravu astronautov na ISS ruské rakety Sojuz, vďaka čomu má Rusko monopolné postavenie a môžu si tak určovať cenu. Kým v roku 2011 stála preprava jednej osoby 22 miliónov dolárov, dnes je to až 81 miliónov. Niet preto divu, že NASA chce obnoviť vlastné lety, ku ktorým im majú pomôcť práve súkromné firmy ako SpaceX či Boeing. Tie by mali byť oveľa lacnejším riešením, avšak kedy sa tak stane je zatiaľ otáznikom.
Starliner od spoločnosti Boeing sa potýka s problémami a výrazným omeškaním od pôvodného plánu a v prípade lode Crew Dragon je po posledných udalostiach otázne, kedy sa vôbec začne s testami s ľudskou posádkou. SpaceX čakajú mesiace analýz a prípadných opráv, aby sa podobné situácie neopakovali.

Kritéria NASA sú veľmi prísne a vyžaduje sa takmer dokonalá spoľahlivosť. Nepripadá do úvahy, aby sa astronauti vystavovali riziku zlyhania lode, ktorá ich má na vesmírnu stanicu prepraviť. NASA tak pre Reuters potvrdila, že sa celý projekt posunul a zatiaľ nie je jasné, kedy sa v ňom bude pokračovať. Agentúre NASA tak neostáva nič iné, ako naďalej využívať ruské rakety Sojuz a čakať, kým sa objaví bezpečná alternatíva pre ich misie.
Teraz čítajú

Muskov Neuralink desí aj uznávaných odborníkov. Je tu riziko, že bude predávať myšlienky ľudí

Bitcoinová horúčka eskaluje. Slováci sa vrhajú do kryptomien, od začiatku roka ich nakúpili za desiatky miliónov

Masové sledovanie ľudí a sociálny kredit dostane v EÚ „červenú“. Únia chce regulovať kritické dopady využitia umelej inteligencie

NESMIEŠ PREHLIADNUŤ Zarábajú násobky toho, čo bežný Slovák. Toto sú virtuálni influenceri generovaní cez PC, máme takého aj na Slovensku

VIDEO Muskov Neuralink napreduje raketovo. Opica s čipom v mozgu si prvýkrát zahrala ping-pong len pomocou mysle
Články, ktoré hýbu svetom

VIDEO Čaká Justice League Zacka Snydera definitívny koniec? HBO odpovedá vo finálnom traileri

Koncernový súboj elektromobilov: VW ID.4 a Škoda Enyaq excelovali v bezpečnostných testoch. Jeden z nich mal ale navrch

Do reštaurácie sa objednáš ako na testovanie. Gastro našlo spôsob, ako fungovať aj cez pandémiu

Tisíce ľudí sa búria proti spaľovaniu zahraničného rádioaktívneho odpadu na Slovensku. Výsledok mnohých šokuje
