Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Koronavírus čiastočne „odrezal“ od sveta väčšinu obyvateľstva a takmer všetci majú zrazu akosi viac voľného času. NASA si preto pripravila niekoľko tipov, ako zvládnuť túto náročnú dobu a zároveň sa pri tom naučiť niečo nové,  píše portál Science Alert.

NASA a Národné laboratórium ISS sa rozhodli pomôcť všetkým bez ohľadu na vek. Vyvinuli celý rad dobrodružných programov a aktivít, najmä však pre deti, vrátane výcvikového programu, ako sa stať „domácim“ kozmonautom, ako vybudovať vznášadlo či odpáliť raketu.

Národné laboratórium ISS vyzýva, aby sme sa zúčastnili na zaujímavých vedeckých pokusoch a aktivitách a zistili, ako sa správajú astronauti na vesmírnej stanici. Praktické aktivity sú obzvlášť dôležité, aby žiaci rozvíjali svoje schopnosti a vedomosti. Edukačná organizácia DreamUp teda vytvorila niekoľko návodov, aby sme spoznali, ako fungujú činnosti vo vesmíre.

Napríklad po vykonaní pokusu, na ktorý je potrebné mať len uzavretú plastovú nádobu a aspoň 2 druhy guličiek do guličkových píštolí, bude asi každému jasné, prečo sa veci a ľudia vo vesmíre vznášajú. Výsledok je potom možné porovnať s videom.

Určite si už videl striekať vodu z hadice alebo si vylial pohár s vodou. V ďalšom pokuse je možné zistiť, čo sa stane vo vesmíre. Potrebujeme na to iba vedro s vodou a uterák. Namočíme uterák do vody, treba ho žmýkať a sledovať, čo sa stane s vodou.

Ak ťa zaujíma, ako funguje vznášadlo, dokonca by si jedno chcel mať doma, vďaka návodu od NASA si ho môžeš vytvoriť. Potrebuješ iba staré CD, takzvaný flip-top vrchnák z fľaše, lepidlo a balón. Vrchnák prilepíš k CD, nafúkaš balón, nasunieš na vrchnák a vznášadlo je na svete.

Čo tak mať doma raketu ? Žiaden problém, ak máš doma papier, lepiacu pásku, ceruzku, nožničky a slamku. Stačí vytlačiť PDF súbor, vystrihnúť a zlepiť raketu, fúknuť do slamky a raketa letí.

Collage of images showing how to do step 7.

Astronauti robia každý deň aj stovky fotografií určených na vedecký výskum či vzdelávanie. Edukačný projekt Windows on Earth je tu pre tých, ktorí by radi vedeli, čo zo svojich okien vidia astronauti Medzinárodnej vesmírnej stanice.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú