Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vedci z NASA otvorili doteraz nedotknutú vzorku z misie Apollo 17. Vďaka moderným technológiám by mohla priniesť zaujímavé objavy, píše Science Alert

Stará takmer 50 rokov

Po viac než 40 rokoch otvorili výskumníci z NASA vzorku pôdy z Mesiaca, ktorú zozbierali astronauti počas misie Apollo 17 v roku 1972. Použitím moderných technológií a analýzy tak môže táto vzorka priniesť zaujímavé objavy, ale aj pripraviť vedcov na štúdium budúcich vzoriek z misie Artemis, ktorá má na Mesiaci pristáť do roku 2024. Skúmaná vzorka s číslom 73002 pochádza z regolitu, čo je vrchná vrstva hornín a pôdy Mesiaca, a v decembri roku 1972 ju zozbierali astronauti Gene Cernan a Jack Schmitt.

Zobraziť celú galériu (2)
Vedci pred otvorením vzorky vykonali aj jej 3D sken, pričom vrchný je z roku 2019, a spodný z roku 1974. / Zdroj: NASA

„Otvorenie týchto vzoriek umožní nové vedecké objavy o Mesiaci, a pomôže novej generácii vedcov zdokonaliť svoje techniky tak, aby lepšie študovali budúce vzorky z misie Artemis.“, uviedol jeden z vedcov, Francis McCubbin. „Naše technológie sa za posledných 50 rokov výrazne zlepšili, a výskumníci tak majú možnosť tieto vzorky analyzovať spôsobmi, ktoré predtým neboli možné.“, dodal McCubbin.

Techniky, ku ktorým majú vedci prístup, totiž zahŕňajú nedeštruktívne 3D zobrazovanie, hmotnostnú spektrometriu, či mikrotómiu vo vysokom rozlíšení, informuje CNN.

Zobraziť celú galériu (2)
Skúmanie vzorky 73002 / Zdroj: NASA

Aj keď bola väčšina vzoriek, ktoré priniesli misie Apollo, študovaná už v minulosti, niekoľko z nich však vesmírna agentúra starostlivo skladovala a odložila na skúmanie pomocou vyspelejšej technológie budúcnosti. S úlomkami hornín sa totiž zaobchádza veľmi opatrne, a ich vybratie z obalu sa vykonáva v puzdre naplnenom suchým dusíkom, čo zabraňuje kontaminácii zo vzduchu.

Nenechaj si ujsť
Kritické vyhliadky Muska: Vybudovanie mesta na Marse potrvá desiatky rokov budeme potrebovať 1000 lodí Starship

Pomôže budúcim misiám

Otváranie nedotknutých vzoriek má aj pokračovať, a začiatkom roku 2020 by mali vedci podrobiť analýze aj ďalšiu vzorku s číslom 73001. Ich štúdie by mohli tiež pomôcť k nasmerovaniu astronautov na zaujímavé miesta na Mesiaci, pričom ide hlavne o umiestnenie polárnych ľadových usadenín, ktorých vzorky chcú získať práve počas nasledujúcej misie Artemis.

NASA chce tiež vybaviť astronautov novými nástrojmi na štúdiu Mesiaca a agentúra dúfa, že tento výskum poslúži ako príprava na ďalšiu fázu prieskumu, počas ktorej chce vyslať ľudí na Mars.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú