Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Vesmírna agentúra NASA začala s vypúšťaním vedeckých satelitov OGO (Orbiting Geophysics Observatory) ešte v roku 1964 a celkovo na obežnú dráhu Zeme vypustila šesť takýchto zariadení. Zatiaľ čo zvyšných 5 bolo zničených, po rokoch prišiel rad aj na pôvodný satelit, ktorý 56 rokov po vynesení na orbitu zhorel v zemskej atmosfére, informuje Futurism.

Od roku 1964 do roku 1969 vypustila NASA na orbitu šesticu satelitov OGO, ktoré mali za úlohu skúmať zemskú magnetosféru. Napriek tomu, že sa s nimi spájali aj technické problémy, boli využívané niekoľko rokov a následne ich začala agentúra postupne odstavovať.

Každý satelit pritom obsahoval 20 až 25 vedeckých nástrojov, ktoré umožnili vedcom získať potrebné dáta o interakcii Slnka a magnetického poľa našej planéty. Posledný takýto satelit, OGO 6, bol vypustený v roku 1969.

Satelity OGO 1, 2 a 5 pritom obiehali po rovníkovej obežnej dráhe a zvyšné 3 boli umiestnené na nižšie orbitálne dráhy nad polárnymi kruhmi. S odstavovaním týchto satelitov začala NASA už v polovici augusta 1972, kedy bol zničený ako prvý satelit OGO 4. Následne však trvalo aj niekoľko rokov, pokým agentúra týmto spôsob odstavila aj ďalšie kusy.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia sa prehrabala v dátach NASA a objavila desiatky nových planét

NASA zničila aj posledný zo šestice vedeckých satelitov

V roku 1976 bol zničený satelit OGO 6 a v roku 1981 potom satelity OGO 2 a OGO 3. Jeden z posledných satelitov, OGO 4, sa svojho osudu dočkal až v roku 2011 a úplne prvý satelit OGO 1 obiehal okolo Zeme až do tohto víkendu. V sobotu v noci však nadišiel aj jeho čas.

Večer približne o 23:10 nášho času mal satelit OGO 1 vstúpiť z orbitálnej dráhy do zemskej atmosféry, kde sa počas pádu rozpadol nad južnou časťou Tichého oceánu približne medzi Tahiti a Cookovými ostrovmi, informovala NASA na svojom blogu.

Samotný satelit bol zachytený ešte 25. augusta Univerzitou v Arizone, ktorú podporuje NASA. Spočiatku sa zdalo, že sa jedná o malý asteroid, ktorý vstúpi do zemskej atmosféry.

Po ďalších presných výpočtoch sa však potvrdilo, že ide o práve spomínaný satelit OGO 1, ktorý sa tak po dlhých desaťročiach vracal späť na zem. Aktuálne už bol satelit zničený a jeho vstup do atmosféry nepredstavoval podľa agentúry žiadnu hrozbu ani pre planétu, ani pre ľudí.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú