NASA je konečne pripravená splniť jeden z veľkých snov ľudstva. V piatich postupných fázach chce do roku 2033 dostať ľudí na Mars. Má však šancu uspieť v konkurenčnom boji proti spoločnostiam, ako SpaceX či Boeing ?

O smelom pláne poslať ľudí na Mars hovorí NASA už niekoľko rokov. No nikdy nepadla zmienka o tom, ako a kedy chce svoje plány uskutočniť. Teraz to však vyzerá tak, že sa konečne pohli ľady. 21. marca prezident USA Donald Trump vydal pre NASA mandát, ktorého posolstvo znelo jasne: Dostať ľudí na Mars do roku 2033. Necelý týždeň po tom NASA zverejnila detailný plán pozostávajúci celkovo z celkovo 5 zaujímavých fáz.


Zdroj fotografie: NASA

Fáza 0: Táto fáza už momentálne prebieha. NASA vykonáva testy na svojej medzinárodnej vesmírnej stanici ISS a snaží sa rozvíjať partnerstvá so súkromnými vesmírnymi spoločnosťami, ako je SpaceX, Boeing či Orbital ATK.

Fáza I: Počas tejto fázy, ktorá by mala trvať od roku 2018 až do roku 2025, chce NASA zahájiť spustenie a testovanie šiestich rakiet SLS. Tieto rakety by mali dodať kľúčové komponenty pre „Deep Space Gateway (DSG)“, novú vesmírnu stanicu, ktorá bude postavená blízko Mesiaca. Tá bude slúžiť astronautom na ďalšej ceste k Marsu.

Fáza II: V tejto fáze vyšle NASA k svojej lunárnej stanici DSG špeciálnu prepravnú trubicu s názvom „Deep Space Transport (DST)“ do roku 2027. Potom okolo roku 2028 až 2029 štyria astronauti strávia 400 dní vo vnútri tejto 41 tonovej trubice obiehajúc po orbite Mesiaca.

Fáza III: Ďalšie rakety SLS by mali dopraviť astronautom potrebné zásoby a pohonné hmoty. Následne bude posádka pripravená na štart s cieľom Mars.

Fáza IV: Táto fáza nastane niekedy okolo roku 2033 a bude pozostávať z cesty samotnej a z vývojových, a robotických prípravných misií. Tieto misie by mali dostať zásoby a obytné stanovištia na povrch Marsu. Za predpokladu, že všetko pôjde hladko, v poslednej časti tejto fázy budú na povrch Marsu dopravení aj samotní astronauti.


zdroj fotografie: NASA

Celý projekt bude teda trvať 16 rokov. No technická realizácia plánu nie je jediná vec, na ktorú musí NASA myslieť. Prvým problémom je rozpočet. Ten momentálne činí 5 % celkového rozpočtu USA. Pre porovnanie, rozpočet pre misiu Apollo s cieľom dostať ľudí na Mesiac činil 4 % rozpočtu USA. Tieto prostriedky však nebudú použité len na technickú stránku realizácie projektu. Ďalším problémom, ktorý z tohto vyplýva, je udržanie „psychického zdravia“ astronautov. Predsa len 400 dní v prepravnej trubici bez možnosti návratu nebude pre psychiku jednoduché. S tým súvisí dodanie potrebných zásob, ako je jedlo, voda, vzduch a ostatné vymoženosti, ktoré udržia astronautov pri psychickom zdraví.


Zdroj fotografie: NASA

V neposlednom rade musí NASA bojovať s konkurenciou. Spoločnosti SpaceX či Boeing taktiež usilujú o prepravu ľudí na Mars. Vzniká konkurenčný boj o prvenstvo, kto bude prvý na Marse. NASA si však z tohto ťažkú hlavu nerobí. Ak sa niektorej zo súkromných spoločností podarí predbehnúť NASA, tá môže profitovať z ich skúseností a vyhnúť sa problémom, ktoré takáto náročná cesta so sebou prináša. V konečnom dôsledku len čas ukáže, ktorá spoločnosť je na tento smelý a odvážny plán pripravená lepšie.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú