Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA aktuálne testuje limity novej rakety SLS, ktorá v blízkej budúcnosti dopraví prvú ženu na Mesiac. V rámci testov však nemá problém ísť až na hranice limitov a nechala explodovať palivovú nádrž.

Ako píše portál IFLScience, NASA má s novou raketou SLS (Space Launch System) veľké plány. Podľa slov správcu NASA Jima Bridenstineho ide o „najsilnejšiu raketu, aká bola kedy postavená“ a koncom roka 2022 by mala zobrať prvú ženu a ďalšieho muža na Mesiac v rámci misie Artemis II. Tomuto však bude predchádzať vypustenie rakety bez posádky, ktoré by sa malo uskutočniť už budúci rok.

V rámci príprav nemá NASA zábrany

NASA sa zodpovedne pripravuje na tento krok, pričom súčasťou príprav sú aj testy rakety. Počas testovania uskutočnenom 5. decembra nechala NASA doslova explodovať testovaciu palivovú nádrž, aby vedci zistili, koľko toho reálne znesie. Podľa údajov vesmírnej agentúry palivová nádrž zniesla počas 5 hodín testovania až 260 % očakávaného letového zaťaženia, pokiaľ sa nevytvorila trhlina.

Palivová nádrž, na ktorej NASA vykonávala svoje testy, je údajne najväčšia na svete. Počas testov bola vybavená tisíckami senzorov na meranie napätia, teploty a tlaku, ako aj vysokorýchlostnými kamerami na zaznamenávanie akýchkoľvek drobných zmien. Vedci sa tak snažili odhaliť presný bod zlomu.

„Úmyselne sme priviedli túto nádrž ku krajným hraniciam a zlomili ju, pretože tlačenie systémov do bodu zlyhania nám poskytuje ďalšie údaje, ktoré nám pomáhajú inteligentne budovať rakety. So SLS budeme lietať po celé desaťročia a dnešné zničenie palivovej nádrže nám pomôže raketu bezpečne a efektívne vyvíjať,“ uviedol vo vyhlásení Neil Otte, hlavný inžinier divízie SLS.

Počas reálnej prevádzky je nádrž obyčajne napustená vodíkom, ale vzhľadom na jeho mimoriadne výbušnú povahu na simuláciu zaťaženia v teste použili dusíkové a hydraulické prístupy. Doposiaľ sa tak jednalo o najväčší riadený test zlyhania palivovej nádrže zo strany NASA. Tento test však neposlúži len samotnej vesmírnej agentúre, ale prospeje aj celému systému a priemyselnému segmentu v oblasti návrhu rakiet.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú