Misia Artemis 3 okrem návratu ľudí na Mesiac so sebou prinesie aj prevratný vedecký výskum a výsledky. Medzi ne patrí aj výskum LEAF (Lunar Effects on Agricultural Flora), ktorého cieľom je pochopiť, ako sa rastlinám darí v náročnom mesačnom prostredí. Na tému upozornil portál Futurism.

Revolučné misie

Projekt Artemis 3, ktorý je predbežne naplánovaný na rok 2026, by mohol predstavovať významný míľnik a astronauti by v ňom mohli vykonať prvé experimenty zamerané na fotosyntézu, rast a reakcie rastlín na stres v podmienkach vesmírneho žiarenia a čiastočnej gravitácie. Tento výskum je kľúčový pre budúce dlhodobé vesmírne misie, pri ktorých bude nevyhnutná udržateľná produkcia potravín.

Bing Image Creator

LEAF nie je jediným experimentom, ktorý sa chystá zapísať do lunárnej histórie. Okrem LEAF-u NASA vybrala pre misiu Artemis 3 aj ďalšie dva experimenty.

Stanica na monitorovanie mesačného prostredia (LEMS) má za cieľ odhaliť mesačné zemetrasenia, zatiaľ čo Lunar Dielectric Analyzer (LDA) bude hodnotiť elektrické vlastnosti mesačného prachu, čo pomôže pri hľadaní vodného ľadu. Joel Kearns z NASA vyzdvihol význam týchto experimentov a zdôrazňuje jedinečnú príležitosť, ktorú táto misia so sebou prináša.

Predtým, ako sa však sonda Artemis 3 vydá na svoju cestu na Mesiac, čakajú ju ešte významné výzvy. Misia zahŕňa cestu posádky na obežnú dráhu Mesiaca na palube kapsule Orion a následný zostup na povrch pomocou lode SpaceX Starship. Loď Starship ešte neabsolvovala žiadnu operačnú misiu.

Komplikované testy

Sondy čelia nevýhodám z hľadiska pozemných testov, keďže nie je možné ich podrobne otestovať tak, ako napríklad rakety. Kým jednotlivé komponenty a aj niektoré systémové celky je možné čiastočne otestovať na Zemi, celá sonda ide do vesmíru viac-menej ako jedno veľké experimentálne zariadenie s mnohými citlivými bodmi, slabinami a možnosťami zlyhania.

Experti na obranu snahy súkromných spoločností dostať sa na Mesiac vysvetľujú, že sú ešte vždy pomerne mladé a snažia sa dosiahnuť úroveň vesmírnych agentúr za zlomok nákladov. Každé zlyhanie je pritom dôležitým zdrojom dát a informácií, ktoré môžu byť následne využité v ďalšom vývoji a pri ďalších podobných misiách.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú