Tlačidlo na zatvorenie okna potvrdenia platby
Tvoje predplatné bolo aktivované

NASA hlási, že objavila ľad na Marse. Je neuveriteľne blízko povrchu

Pri objavovaní neznámych ostrovov bolo vždy najdôležitejšie nájsť poklad – teda vodu. Voda vždy bude základom života a ani v súčasnosti tomu nie je inak. Aj pri kolonizácii iných planét a vzdialenejších častiach slnečnej sústavy je prístup k vode nevyhnutný. S cieľom pomôcť pri hľadaní vody na „susednom“ Marse vydala NASA mapu potenciálnych miest s výskytom ľadu. O tejto „mape k pokladu“ informoval portál Engadget.

Výskumníci vytvorili mapu povrchu Marsu, ktorá ukazuje, kde sa na povrchu planéty s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza ľad, teda voda v tuhom skupenstve. Na niektorých miestach je ľad len neuveriteľných 2,5 centimetra pod povrchom, čo pre budúcich návštevníkov otvára nevídané možnosti. Studené farby reprezentujú ľad bližšie k povrchu, teplé farby ľad položený hlbšie.

NASA

„Nebude potrebný ani bager na vykopanie tohto ľadu. Bude stačiť rýľ.“ uviedol v blogu Sylvain Piqueux, hlavný autor výskumu z NASA. „Pokračujeme v zhromažďovaní údajov o ľade pod povrchom Marsu a vo vyhľadávaní najlepších miestach na pristátie astronautov.“

Hľadanie ľadu je dôležité pre uskutočnenie misií s ľudskou posádkou a prípadné potvrdenie tohto nálezu by mohlo pomôcť pri výbere vhodných miest pre projekty, ako je napríklad plánovaná základňa SpaceX. Voda sa na palube rakiet prepravuje veľmi ťažko, takže ak by ju vedci našli na Marse, v budúcnosti by to ľuďom veľmi pomohlo. Avšak planéta má veľmi tenkú atmosféru a väčšina vody sa z povrchu veľmi rýchlo odparuje.

Vo vyznačenej oblasti vedci objavili veľké množstvo ľadu niekoľko centimetrov pod povrchom. NASA

Podobne ako pri nedávnych objavoch o zmenách v atmosfére Marsu si aj tu vedci niečo uvedomili. Pohľad pod povrch Marsu môže dopomôcť k nájdeniu dostupného zdroja vody. Pod oboma pólmi na červenej planéte údajne môže byť aj voda v tekutom skupenstve. Vďaka tejto mape majú vedci plán, ako začať plánovať misie a v blízkej budúcnosti prípadne na Mars poslať astronautov.

Čítajte viac z kategórie: Novinky

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Najčítanejšie články
  • 24 hod
  • 48 hod
  • 7 dní

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom StartitUp PREMIUM. Skopíruj špeciálny odkaz a zdieľaj obsah so svojimi kamošmi.

Kopírovať odkaz

Odkaz bol skopírovaný

Odomknúť článok

kamošovi

Táto funkcia je dostupná iba členom Fontech PREMIUM, prihlás sa do svojho konta. Ak členom nie si, využi túto možnosť a zakúp si predplatné.

Zakúpiť

Blahoželáme, máš prémiových kamošov!

Tento obsah je štandardne platený, no tvoj kamoš je členom Fontech PREMIUM a obsah ti odomkol. Stačí zadať tvoju emailovú adresu.

Zakúpené články

Zatiaľ nemáš zakúpený žiadny článok