Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA nedávno spustila nové kolo grantov pre svoje oľúbené vesmírne projekty. Jedným z nich je plán na premenu jedného z mesačných kráterov na obrovský rádiový teleskop s názvom LCTR, píše Science Alert.

Ambiciózny projekt obrovského teleskopu

Americká vesmírna agentúra NASA nedávno spustila nové kolo svojich grantov pre inovatívne vesmírne projekty. Objavil sa medzi nimi aj zaujímavý plán, ktorý zahŕňa premenu mesačného krátera na obrovský rádiový teleskop.

Tvorcom nového teleskopu LCTR (Lunar Crater Radio Telescope) je Saptarshi Bandyopadhyay z NASA Jet Propulsion Laboratory, podľa ktorého by tento projekt umožnil významné vedecké objavy v oblasti kozmológie.

LCTR by mal mať podľa plánu priemer až 1 kilometer, a bol by schopný zachytiť vlnové dĺžky a frekvencie, ktoré sa nedajú zastihnúť zo Zeme bez akéhokoľvek pôsobenia ionosféry alebo rádiového šumu obklopujúceho našu planétu. Pokiaľ by sa tento projekt stal realitou, išlo by o najväčší rádioteleskop v našej slnečnej sústave.

„Tento teleskop by umožnil pozorovanie raného vesmíru v pásme vlnových dĺžok od 10 do 50 m , ktoré nebolo doposiaľ nikým preskúmané.“, uviedol Bandyopadhyay. 

Podľa plánov by stavbu teleskopu mali na starosti mesačné rovery, ktoré by roztiahli drôtové pletivo vo vnútri kráteru. Prijímač by mal teleskop umiestnený priamo v jeho strede. Všetko by sa dokonca dalo automatizovať bez akejkoľvek potreby ľudskej posádky, čo predstavuje výrazné zníženie nákladov.

Zobraziť celú galériu (1)
Schéma stavby rádiového teleskopu LCTR na Mesiaci / Zdroj: NASA

Pochopiteľne však ide o projekt vo veľmi rannom štádiu plánovania a zatiaľ nie je jasné ani to, ktorý mesačný kráter by sa mal na niečo podobné využiť. LCTR je však fascinujúci koncept, ktorý by určite priniesol zaujímavé poznatky a objavy z vesmíru. Projektový tím teleskopu má teraz 9 mesiacov a 125-tisíc dolárov od NASA na to, aby zistili, či má tento projekt budúcnosť.

Momentálne má na odvrátenej strane Mesiaca rádiový teleskop Čína a Holandsko, avšak ide o podstatne menšie zariadenia. Na prenos dát na Zem však využíva satelity, čo je spôsob, akým bude musieť fungovať aj LCTR v prípade, že ho na Mesiaci naozaj uvidíme.

Najväčším rádioteleskopom súčasnosti je čínsky FAST, ktorý má priemer na úrovni 500 metrov, pričom jeho oficiálnu prevádzku spustili astronómovia začiatkom tohto roka. Už počas testovania však učinil niekoľko zaujímavých objavov, ktoré budú vzhľadom na jeho technologickú prepracovanosť pravdepodobne ďalej pribúdať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú