Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

NASA rozdelila medzi súkromné spoločnosti peniaze na vývoj lunárnych pristávacích systémov. SpaceX, ktorý vyhral hlavný kontrakt, teraz dostal len 9,4 milióna amerických dolárov (v prepočte 8 mil. €). Na druhej strane, jeho súper Blue Origin, ktorý NASA kvôli tomuto kontraktu žaluje, získal až 25,6 miliónov dolárov, teda 21,74 miliónov eur, informuje NASA.

Spolu takmer 100 miliónov

Tieto peniaze NASA rozdeľovala v rámci kontraktu na vývoj budúcich lunárnych pristávacích modulov. Jedná sa o systémy, ktoré NASA použije až neskôr, v programe Artemis. Na vývoj prvého lunárneho modulu, ktoré má v rukách SpaceX, to nemá žiadny vplyv.

Blue Origin

Blue Origin, ktorý NASA žaluje za to, že kontrakt udelila SpaceX, je súčasťou Národného tímu. Jeho členmi sú aj Lockheed Martin a Northrop Grumman, ktorí dostali 35,2 a 34,8 miliónov dolárov (29,9 a 29,5 mil. €).

Keďže však spoločnosti naďalej spolupracujú a vyvíjajú jeden spoločný systém na transport astronautov na povrch Mesiaca, peniaze sa spoja a celkovo tak získa Národný tím 95,6 miliónov dolárov, teda v prepočte 81,2 mil. eur. Peniaze sú podľa Space News určené na vývoj dlhodobo udržateľných systémov – je ale takmer isté, že všetky tri tímy použijú už existujúce dizajny, akurát s úpravami.

Je to vôbec fér?

Kým SpaceX peniaze na vývoj vyslovene nepotrebuje, keďže chcú použiť upravenú Starship a tú vyvíjajú nezávisle od lunárneho programu Artemis, to isté nemôže povedať firma Dynetics. Tá sa uchádzala aj o prvý kontrakt, v ktorom neuspela.

Tentoraz dostala v prepočte až 34,7 miliónov eur, čo je najviac zo všetkých jednotlivých uchádzačov, avšak v porovnaní s celým Národným tímom to nie je ani polovica. Aj počas prvého kontraktu získala firma Dynetics na vývoj len polovicu v porovnaní s Národným tímom.

Blue Origin

Jedným z dôvodov je však aj ten, že ich lunárny modul je zo všetkých najmenší a napriek tomu drahší, ako Starship spoločnosti SpaceX. Tvrdenie Dynetics, že ich systém ponúka nákladovo efektívny transport na povrch Mesiaca, je teda trochu pritiahnuté za vlasy.

ESA potvrdila dôležité partnerstvo

Európska vesmírna agentúra potvrdila partnerstvo týkajúce sa jej satelitu Lunar Pathfinder, ktorý sa má dostať na obežnú dráhu Mesiaca v roku 2024. Táto družica má byť len prvou zo satelitnej konštelácie Moonlight, ktorá vytvorí pre budúcich astronautov komunikačnú sieť a dokonca aj podobnú navigáciu, ako GPS na Zemi.

Nie je zatiaľ známe, aká raketa vynesie Lunar Pathfinder do vesmíru. Jeho cieľová destinácie je ale eliptická obežná dráha, vďaka ktorej sa má nachádzať nad regiónmi južného pólu Mesiaca, píše Space News.

ESA

V budúcnosti môžeme na Mesiaci očakávať aj internet, ktorý poskytne SpaceX prostredníctvom projektu Starlink. Ako sa totiž už v minulosti vyjadril Elon Musk aj prevádzková riaditeľka SpaceX Gwynne Shotwellová, Starlink chcú vyniesť aj na obežnú dráhu Marsu a prípadne Mesiaca. Aj keď SpaceX zatiaľ misie priamo na Mars neplánuje, mnohé firmy s jeho raketami počítajú a to aj v prípade zatiaľ nefunkčnej Starship.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú