Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Skúmanie vesmíru prináša neustále prekvapenia, s ktorými sa vedci doposiaľ nestretli. Najväčším prekvapením pre astronómov v posledných dňoch bolo cudzie teleso, ktoré do našej slnečnej sústavy priletelo zo súhvezdia Lýry. Vedcov po jeho objavení prekvapila najmä hyperbolická dráha letu. 

Návštevník z medzihviezdneho priestoru prekvapil astronómov

Pred pár dňami, konkrétne 19. októbra, objavili vedci pri pozorovaní havajským teleskopom Pan-Starrs 1 cudzie vesmírne teleso, ktoré sa vrútilo do našej slnečnej sústavy. Doposiaľ nie je presne isté, či ide o kométu alebo asteroid. Astronómov ale zaujala najmä jeho netradičná letová dráha vo forme hyperboly a s priemerom až 400 metrov.

Je to najzvláštnejšia dráha, akú som kedy videl. Letí to extrémne rýchlo a po takej dráhe, že môžeme s istotou povedať, že tento objekt je na ceste mimo slnečnú sústavu a neletí späť.“ – David Farnocchia, CNEOS.

Pokračuje na svojej ceste vesmírom

Letovú dráhu tohto objektu s označením A/2017 U1 vedci nemôžu prirovnať k dráham bežných komét či asteroidov, ktoré sa v našej slnečnej sústave vyskytli. Neznámy objekt, pôvodom zo súhvezdia Lýry, teraz pokračuje na svojej vesmírnej ceste a namierené má aktuálne do súhvezdia Pegasa.

Nenechaj si ujsť
Zachytili sme 15 signálov z ďalekého vesmíru. Nepodobajú sa však na žiaden z doteraz známych

Dlho sme predpokladali, že by takéto objekty mali existovať. Najprekvapujúcejšie je, že sme doteraz žiadny prelet medzihviezdnych objektov nevideli.“ – Karen Meechová, IFA.

Prvotná rýchlosť objektu bola 25,5 km za sekundu. Pri prechode cez obežnú dráhu Merkúru a ďalších planét nášho súhvezdia sa teleso priblížilo aj k Slnku. Vďaka jeho silnej gravitačnej sile sa letová rýchlosť zvýšila až na 44 km/s a teraz už mieri von z našej slnečnej sústavy. Toto jedinečné pozorovanie astronómom dokázalo, že vesmír si pre nás môže pripraviť ešte mnoho prekvapení.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú