Vesmírna agentúra NASA predstavila zámer svojho ďalšieho smerovania v rámci spoznávania našej slnečnej sústavy. Celkovo štyri možné scenáre programu Discovery síce nie sú oficiálne, no ak budú predložené návrhy dostatočne zaujímavé a realizovateľné, tak až dve z nich sa budú môcť uskutočniť.

Každý vedecký tím získa grant vo výške troch miliónov dolárov, ktorý im ma slúžiť na vývoj a tvorbu konceptov. Dva tímy sa zameriavajú na Venušu, ďalší na Jupiterov mesiac Io a posledný tím má na starosti mesiac Neptúnu, Triton.

Už v budúcom roku sa pritom vyberú dvaja víťazi, ktorých projekty sa budú ďalej rozvíjať. Vo finálne sa neočakáva, že celkový rozpočet na jednu misiu presiahne 450 miliónov dolárov – píše The Verge. Tu je opis všetkých štyroch projektov.

NASA

  • VERITAS Misia zameraná na mapovanie povrchu Venuše a zhromažďovanie údajov o tom, ako sa planéta vyvíjala a prečo je tak odlišná od Zeme. Zahrňuje rádiológiu, spektroskopiu, topografiu a vytvorenie 3D modelu
  • DAVINCI+ – Aj tejto projekt smeruje na Venušu, no jeho cieľom je nie je planéta ako taká, ale plyny, ktoré ju obklopujú. Misia plánuje aj s vyslaním sondy, ktorá by zhromažďovala údaje z atmosféry a zisťovala, či mala planéta niekedy oceán.
  • IVO – Návšteva mesiaca Jupitera, ktorý patrí medzi najviac vulkanické objekty v slnečnej sústave. Cieľom je pochopiť jeho štruktúru a tvorbu vulkánov (a ich činnosť). Údaje budú zaznamenávané preletmi sondy. 
  • Trident Aj v tomto prípade sa predpokladá využitie preletovej sondy, ktorá bude skúmať povrch mesiaca planéty Neptún a hľadať náznaky toho, že sa pod jeho povrchom nachádza oceán, resp. niekedy v minulosti sa nachádzal.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom