Vesmírna agentúra NASA predstavila zámer svojho ďalšieho smerovania v rámci spoznávania našej slnečnej sústavy. Celkovo štyri možné scenáre programu Discovery síce nie sú oficiálne, no ak budú predložené návrhy dostatočne zaujímavé a realizovateľné, tak až dve z nich sa budú môcť uskutočniť.
Každý vedecký tím získa grant vo výške troch miliónov dolárov, ktorý im ma slúžiť na vývoj a tvorbu konceptov. Dva tímy sa zameriavajú na Venušu, ďalší na Jupiterov mesiac Io a posledný tím má na starosti mesiac Neptúnu, Triton.
Už v budúcom roku sa pritom vyberú dvaja víťazi, ktorých projekty sa budú ďalej rozvíjať. Vo finálne sa neočakáva, že celkový rozpočet na jednu misiu presiahne 450 miliónov dolárov – píše The Verge. Tu je opis všetkých štyroch projektov.

- VERITAS – Misia zameraná na mapovanie povrchu Venuše a zhromažďovanie údajov o tom, ako sa planéta vyvíjala a prečo je tak odlišná od Zeme. Zahrňuje rádiológiu, spektroskopiu, topografiu a vytvorenie 3D modelu
- DAVINCI+ – Aj tejto projekt smeruje na Venušu, no jeho cieľom je nie je planéta ako taká, ale plyny, ktoré ju obklopujú. Misia plánuje aj s vyslaním sondy, ktorá by zhromažďovala údaje z atmosféry a zisťovala, či mala planéta niekedy oceán.
- IVO – Návšteva mesiaca Jupitera, ktorý patrí medzi najviac vulkanické objekty v slnečnej sústave. Cieľom je pochopiť jeho štruktúru a tvorbu vulkánov (a ich činnosť). Údaje budú zaznamenávané preletmi sondy.
- Trident – Aj v tomto prípade sa predpokladá využitie preletovej sondy, ktorá bude skúmať povrch mesiaca planéty Neptún a hľadať náznaky toho, že sa pod jeho povrchom nachádza oceán, resp. niekedy v minulosti sa nachádzal.
Vesmír a veda

AKTUÁLNE Naživo: Falcon 9 láme svetový rekord, vyštartoval s vyše 140 satelitmi, začína nová éra pre malé satelity

SpaceX bojuje o ložiská zemného plynu pri svojej základni. Hrajú dôležitú rolu pri ceste na Mars

Po 100 rokoch sme konečne rozlúštili záhadu rakovinových buniek

Vyzerá ako zemiakové lupienky. Prečo má Mliečna dráha taký divný tvar?
