Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Zdieľanie osobných informácií na internete obzvlášť na sociálnych sieťach je v dnešnej dobe riskantným krokom, ktorý sa dá ľahko zneužiť. Nová legislatíva má obmedziť vekovú hranicu používateľov, ktorí do 16 rokov budú môcť Facebook využívať len s povolením rodiča. S informáciami prišiel portál Živé.sk

Návrh zmeny vekovej hranice, od ktorej budú môcť používatelia Facebook využívať, prišiel do európskeho parlamentu ešte v roku 2015. Cieľom tohto nového nariadenia nebude obmedziť prístup k informáciám, ale chrániť maloletých pred rizikami spojenými so zdieľaním osobných informácií.

Facebook len s povolením rodiča

Členské krajiny Európskej únie si môžu sami zvoliť hranicu v rozmedzí od 13 do 16 rokov, kedy si budú môcť používatelia vytvoriť svoj profil na Facebooku, no len s povolením jedného z rodičov. Slovensko si z tohto intervalu vybralo najvyššiu hranicu. Nová zmena by mala platiť od mája budúceho roka, no zatiaľ je návrh zákona v našom parlamente len v prvom čítaní.

Nenechaj si ujsť
Facebook predstavuje ďalšiu novinku. Bude za nás rozhodovať ohľadom upozornení

Diskusia o veku je diskusiou o tom, kde je tá hranica, kedy dieťa dokáže posúdiť riziká toho, že odovzdáva svoje osobné údaje do relatívne ‚voľného‘ internetového priestoru, pričom ide o nevratný proces.“ – Peter Bubla, hovorca ministerstva spravodlivosti pre Nový Čas.

Bude nová zmena účinná?

V súčastnosti je najnižšia veková hranica pri registrácii do tejto sociálnej siete 13 rokov. Tento systém môžu používatelia oklamať zadaním nesprávnych údajov. Rovnakým spôsobom tak zrejme môžu nový zákon po máji roku 2018 obísť aj deti do 16 rokov. Prevádzkovatelia služieb budú mať teda ťažkú úlohu zistiť, či daný používateľ spĺňa minimálnu vekovú hranicu a či pri registrácii bolo skutočne udelené povolenie rodiča.

Z technického hľadiska je však veľmi malá pravdepodobnosť odhalenia falošných údajov. Otázkou stále ostáva aj to, ako sa nové zmeny zákona dotknú už registrovaných používateľov, ktorí stále nespĺňajú minimálnu vekovú hranicu. Myslíš, že bude nariadenie Európskej únie zmysluplným a účinným spôsobom ako ochrániť mladistvých a deti pred nástrahami na sociálnych sieťach?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú