Drobné fragmenty plastov sú považované za jeden z najväčších environmentálnych problémov. Vyskytujú sa už desaťročia a boli zaznamenané nielen vo vode, v atmosfére, ale aj v ľudských tkanivách. Najnovšia štúdia zistila, že drobné častice z plastového odpadu dokážu rýchlo viazať ťažké kovy ako olovo a kadmium. O téme informoval portál Interesting Engineering.

Nanočastice ako „trójske kone“

Výskumníci z  New Jersey Institute of Technology sa zamerali na tri najbežnejšie typy plastov, ktoré sa vyskytujú v každodennom odpade ako je polyetyléntereftalát (PET), polystyrén (PS) a polypropylén (PP). V laboratóriu ich premenili na nanoplastové častice pomocou špeciálnej metódy mletia soľou bez použitia ďalších chemických látok.

Nanočastice dosahovali veľkosť 200 nm a je kľúčovým faktorom adsorpcií, teda viazaní iónov kovov na povrch častíc. Následne boli vystavené rozotokom s rôznymi koncentráciami ťažkých kovov. Podľa nich sú to trójske kone, ktoré nesú toxické látky do organizmov.

mikroplasty
Freepik

„Mangán (Mn²⁺), kobalt (Co²⁺), zinok (Zn²⁺), kadmium (Cd²⁺) a olovo (Pb²⁺) v koncentráciách od 50 ppb (častí na miliardu) do 2 ppm (častí na milión) boli vystavené nanoplastom. Zvyšné koncentrácie ťažkých kovov sa merali hmotnostnou spektrometriou s induktívne viazanou plazmou (ICP-MS). Polypropylén vykázal najvyššiu adsorpčnú kapacitu, s maximálnou adsorpčnou kapacitou podľa Langmuira,“ uviedli výskumníci v štúdii.

Keď vedci sledovali, ako rýchlo sa kovové ióny pripájajú na povrch nanoplastov, zistili, že sa naň prichytávajú akoby sa navzájom „zliepali“ chemickými väzbami.

Zvyšujú výskyt vážnych chorôb

Somenath Mitra, spoluautor štúdie, upozorňuje, že iné materiály ako napríklad íl alebo humínové látky, ktoré sa bežne vyskytujú v prírode, majú ešte vyššiu schopnosť viazať ťažké kovy než nanoplasty. Avšak všadeprítomný výskyt plastových fragmentov, ktoré dokážu v sebe niesť olovo, kadmium či zinok, predstavuje podľa vedcov vážne zdravotné riziko.

Výskumy ukázali, že mikroplasty sa nezastavujú len v tráviacom trakte, ale prenikajú aj do pečene, obličiek, mozgu a ďalších orgánov. Nové zistenia o schopnosti nanoplastov viazať ťažké kovy ešte zvyšujú obavy. Mitra varuje, že dlhodobý kontakt s ťažkými kovmi zvyšuje riziko rakoviny, neurologických problémov a vývojových porúch u detí.

Čítajte viac z kategórie: Elektromobilita

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP