Predpovede samozvaných futurológov a veštíc nezvykneme brať príliš vážne. V technologickom priemysle však existujú mená, ktorých slovo má naozaj váhu. Ako informuje Startitup, jedným z takýchto odborníkov je Ray Kurzweil, riaditeľ oddelenia inžinierstva v Googli.

Kurzweil sa zasadil o prelom v oblasti rozpoznávania textu či reči, no zároveň je aj spisovateľom a autorom mnohých publikácií, takže svoje predpovede rozhodne dokáže dať na papier v lákavej forme.

Podľa štatistík však od 90. rokov vyriekol pri rôznych príležitostiach okolo 150 predpovedí, ktoré mali 86 % úspešnosť.

V známom podcaste Lexa Fridmana sa nechal počuť, že po roku 2030 sa bude neustále predlžovať ľudský život (každým rokom o rok navyše), s čím, vzhľadom na pokrok v medicíne, súhlasia aj iní odborníci.

O ďalších 15 rokov neskôr podľa neho umelá inteligencia nadobudne singularitu, teda bod, v ktorom jej inteligencia prevyšuje tú ľudskú. Kurzweilov harmonogram pre singularitu je v súlade s inými predpoveďami, ktoré tvrdia, že úsvit superinteligentných strojov nastane do roku 2047. Podľa Kurzweila sa však proces smerom k tejto singularite už začal.

Kurzweil má bohaté skúsenosti s predpovedaním technologickej budúcnosti. V roku 1990 napríklad správne predpovedal, že počítač do roku 2000 porazí majstrov sveta v šachu.

Okrem toho predvídal vzostup prenosných počítačov a smartfónov, posun k bezdrôtovejšej technológii a takisto explóziu používania internetu predtým, než to bolo každému zrejmé.

Niekedy sa aj mýli. Dočasne?

V roku 2010 preskúmal svoje vlastné predpovede spred 20 rokov, aby zistil, ako sa im darí. Napríklad jeho predpoveď o tom, že v roku 2009 sa budú používať samoriadiace autá, sa však ukázala ako mylná. Takéto automobily síce jazdia, no pravdepodobne ešte minimálne desaťročie nebudú môcť samostatne fungovať na dnešných cestách.

Alebo aby sme boli presnejší – možno by to dokázali už dnes, no len v prípade, že by z nich zmizli všetci chodci a vodiči v neautonómnych vozidlách, vytvárajúci pre AI nepredvídateľný chaos.

Ovládnu svet stroje?

Kurzweil si nemyslí, že superinteligentná umelá inteligencia ovládne ľudstvo, pred čím varuje napríklad Elon Musk. To, čo sci-fi, zobrazuje ako singularitu – ako AI zotročuje ľudstvo – nie je podľa neho nič viac, než fikcia.

Popular Mechanics tvrdí, že futurista verí, že technologický a medicínsky pokrok porastie do tej miery, že robotika (nazýva ich „nanoboty“) bude pracovať na oprave našich tiel na bunkovej úrovni, čím sa vďaka neustálej práci zvrátia choroby a starnutie, čo je len na krok od nesmrteľnosti samotnej.

„Budeme zábavnejší, budeme mať lepší hudobný vkus a budeme viac sexy,“ povedal Kurzweil na konferencii SXSW v Texase.

Pre tých, ktorí vedca kritizujú alebo sa voči jeho predpovediam stavajú skepticky, uvádza Kurzweil prípad, ktorý už dnes prepája počítače s ľudským organizmom. Existujú totiž ľudia, ktorí majú v mozgu zabudované „mikropočítače“ – pacienti s Parkinsonovou chorobou.

A keďže je hlavnou úlohou technológie zlepšovať svet, Kurzweil predpovedá, že v priebehu 30. rokov 21. storočia bude vynájdená nejaká nová technológia, ktorá sa umiestni do mozgu človeka, a zlepší mu nielen pamäť, ale aj prestaví hormóny tak, aby bol naveky „mladý a krásny“.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP