Tesla je nepochybne najmladšia globálna automobilka, ktorej sa podarilo celosvetovo presadiť v rekordne krátkom čase.

Začiatky ale rozhodne neboli jednoduché a zo starších finančných správ vieme, že prvé roky bola automobilka extrémne stratová. Dnes je ale všetko inak a ako upozornil portál InsideEVs, spoločnosť tomu vďačí aj brutálnemu zníženiu výrobných nákladov.

Martin Viecha, jeden z investorov spoločnosti Tesla, má prehľad a prístup k finančným správam automobilky a na konferencii Goldman Sachs v San Franciscu prezradil niekoľko zaujímavých detailov.

Tesla

Osoba, ktorá sa konferencie zúčastnila, pre portál Busieness Insider uviedla napríklad to, o koľko sa automobilke podarilo znížiť výrobné náklady za posledných 5 rokov a aké je smerovane Tesly na najbližších 5 rokov.

Autá vyrábajú takmer za tretinu

Podľa Viechu sú výrobné náklady na vozidlo tým najdôležitejším faktorom, ktorý ovplyvňuje ziskovosť a celkový úspech automobilky. Tento faktor je preto potrebné sledovať aj v nasledujúcich rokoch.

Tesla v roku 2017 vyrábala elektromobil za priemernú cenu 84 000 €, dnes je to už len 36 000 €. Na tomto trende sa určite pripísala výroba lacnejších Modelov 3 a Y, ale aj zefektívnenie výrobných procesov. Nie je žiadnym tajomstvom, že v tomto smere Tesla poráža aj dlhoročných velikánov v automobilovom priemysle.

Tesla (úprava redakcie), Twitter/@GFILCHE

Prvá továreň Tesly, ktorá vyrástla vo Fermonte, navyše nebola najideálnejším miestom na výrobu elektromobilov. Omnoho lepšie sú na tom fabriky v Šanghaji a Berlíne.

V budúcnosti sa dočkáme ešte lacnejších Tesiel

I keď okolnosti posledných mesiacov donútili automobilku niekoľkokrát zvýšiť ceny svojich elektromobilov, tento faktor by nemal byť trvalý a už čoskoro by sme sa mohli dočkať opaku, teda rapídneho zníženia cien elektromobilov.

Podpísať by sa na tom mohli nové batériové články Tesla 4680. Tie majú byť lacnejšie na výrobu a v budúcnosti si ich bude automobilka dokonca produkovať sama, čo znova prispeje k nižším výrobným nákladom celého elektromobilu.

Panasonic / Twitter (Paul Kelly)

Vo finále sa plánuje kalifornská automobilka pustiť aj do ťažiarenského priemyslu. Ťažbou vlastného lítia by sa prakticky úplne odstrihla od všetkých externých dodávateľov a vo výrobe elektromobilov by bola Tesla úplne nezávislá.

Nová fabrika na spracovanie lítia v Texase?

Portál Bloomberg nedávno upozornil na dokumenty, v ktorých Tesla žiada o daňové úľavy v štáte Texas v súvislosti s vybudovaním rafinérie lítia. Práve Texas by teda mal byť miestom, kde bude Tesla ťažiť a spracovávať tento prvok.

Okrem iného by mala automobilka spracovávať aj ostatné materiály potrebné na výrobu batérií, čo by znamenalo, že Tesla by sa stala prakticky úplne sebestačná. V dokumentoch sa ďalej uvádza, že kalifornská automobilka vyvinula svoj vlastný bezpečný proces rafinácie.

Ak pôjde všetko podľa plánu, nový projekt Tesly by sa mohol začať realizovať už tento rok. Dokončenie je následne plánované na rok 2024. Za ten čas ale môžu ceny lítia ďalej rásť a otázka lacných elektromobilov je teda zrejme ohrozená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP