Podvodné projekty nie sú vo svete kryptomien ničím novým. Vďaka postupnému vývoju trhu a obozretnosti skúsenejších investorov našťastie síce nie sú až tak časté, ako v minulých rokoch, no keď už sa nejaký podvod stane, podvodníci ukradnú ohromné sumy.

Portál Bloomberg najnovšie informoval o obrovskom podvode spojenom s platformou Africrypt, z ktorej tvorcovia ukradli desaťtisíce bitconov za miliardy, píše Yahoo Finance.

Zakladatelia klamali o hackerskom útoku, zmizli s obrovským množstvom bitcoinov

Dvaja juhoafrickí bratia Ameer a Raees Cajee boli zakladateľmi platformy Africrypt v roku 2019, ktorá sľubovala investorom dobrú návratnosť ich peňazí. Začiatkom tohto roka však začala vykazovať prvé „problémy“, keď Ameer investorom v apríli uviedol, že projekt sa stal obeťou hackerského útoku.

V tom čase presahovala cena najväčšej kryptomeny hranicu 60 000 dolárov a spoločnosť tak držala bitcoiny v hodnote viac ako 4 miliardy dolárov. Ameer po oznámení útoku zároveň požiadal investorov, aby incident neohlásili miestnym orgánom, pričom to argumentoval tým, že by to „spomalilo proces vymáhania finančných prostriedkov“.

Zobraziť celú galériu (2)
Freepik (úprava redakcie)

Investori si však z podozrenia na podvod najali právnu kanceláriu, aby incident vyšetrili, píše Business Insider. V tom čase však boli už obaja bratia na úniku a k prípadu boli pridelené aj policajné sily v krajine, ktoré následne kontaktovali dostupné kryptomenové burzy, aby sledovali veľké objemy transakcií, ktoré by mohli signalizovať, že bratia sa snažia ukradnuté bitcoiny predať.

Celkovo odcudzili podvodníci až 69 000 bitcoinov, čo je podľa aktuálnej ceny viac než 2,3 miliardy dolárov, pričom bratia rovnako odstavili aj oficiálnu webovú stránku Africryptu.


Bitcoiny však boli údajne odoslané prostredníctvom mechanizmov služieb, ktoré „zmiešajú“ bitcoiny zákazníkov v jednom poole s ostatnými zákazníkmi a zabraňujú tak odhaleniu pôvodných jednotlivých platieb či preukázaniu vkladov a výberov. Takouto službou bol napríklad Bitcoin Fog, ktorého správcu zatkli len koncom apríla tohto roka.

V Južnej Afrike nejde o prvý takýto veľký podvod, pri ktorom došlo k odcudzeniu veľkého množstva peňazí v kryptomenách. Minulý rok došlo v krajine k podobnému podvodu, pro ktorom bolo odcudzených 1,2 miliardy dolárov a vládne skupiny v krajine tak vyzývajú na nástup tvrdších regulácií pre burzy.

NEPREHLIADNI
Čínsky paradox: Krajina zakazuje kryptomeny, vyvíja digitálny jüan a rozdáva ho zadarmo

Len v apríli sa taktiež objavil podvodný prípad spojený s tureckou kryptomenovou burzou Thodex, v ktorom miestna polícia zadržala 62 ľudí v rámci vyšetrovania obvinení, podľa ktorých sa používatelia nemohli dostať k svojmu majetku a stratili investície v celkovej hodnote dvoch miliárd dolárov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú