Facebook, Twitter či YouTube síce majú obrovské základne používateľov, no čoraz častejšie sa dostávajú problémy, ktoré tieto sociálne siete spôsobujú. Závislosť, úzkosť a depresie mladých ľudí, ktorí sú na týchto sociálnych sieťach aktívni, však nie je jediným nebezpečenstvom, píše portál WBur. Tejto téme sa venuje aj nový film od Netflixu – Sociálna dilema.

Obavy zo sociálnych sietí, ktoré zaznamenávame už nejaký čas, sa nepríjemným spôsobom prenášajú do reality. Snaha získať čo najviac lajkov, komentárov a pozornosti od fanúšikov častokrát vedie k nepríjemným až tragickým následkom. Aj algoritmus sociálnych sietí zaznamenáva všetko, čo nás zaujíma a na základe týchto informácií ponúkne adekvátnu reklamu.

Závislosť, depresie alebo súkromie používateľov na internete nie je hlavnou témou tohto dokumentu. Film je vedený v dvoch líniách. Prvú tvoria zostrihané rozhovory s ľuďmi, ktorí sa kedysi podieľali na vytváraní Facebooku, Instagramu, Pinterestu, vynálezcom „lajku“ a mnohými ďalšími. Práve toto ťa pri pozeraní dokumentu prinúti posadiť sa a počúvať.

Viacerí z nich priznávajú, že svoje vynálezy po čase trpko oľutovali. Po príchode z práce domov totiž videli negatívne účinky vlastných výtvorov nielen na sebe, ale hlavne na vlastných deťoch. Paradoxne práve tvorcovia algoritmov sociálnych sietí patria k tým najprísnejším rodičom, ktorí svoje deti najviac „obmedzujú“.

Kritizovaná druhá línia filmu

Druhú líniu filmu tvorí príbeh mladého chlapca menom Ben, ktorý je závislý na fiktívnej sociálnej sieti. Ben sa postupne čoraz viac uzatvára do virtuálneho sveta, stráca záujem o dievčatá a o šport a stane sa podporovateľom radikálneho pseudo-politického hnutia. Všetko toto má na svedomí personifikovaný algoritmus, ktorý zosobňuje trojica zloduchov. Jediná možnosť, ako môže Ben uniknúť z ich pasce, predstavuje vymazanie účtu na spomínanej sieti.

Zjednodušené poňatie problematiky a prehnaná dramatizácia druhej línie filmu je však veľkým terčom kritiky, na čo vo svojej kritickej recenzii upozorňuje aj portál The Verge. „Propaganda, dezinformácie či kyberšikana na sociálnych sieťach sú oveľa väčším a komplikovanejším problémom.“ Práve kyberšikane sa venuje nový slovenský film na Netflixe „Kto je ďalší“, o ktorom sme písali v tomto článku.

Prečo je film Sociálna dilema taký populárny?

Film je napriek veľkej kritike veľmi populárny – na Slovensku a v Česku je totiž v čase písania článku najpopulárnejším projektom z celej ponuky Netflixu. Jeho popularita pramení okrem iného aj z prepojenia dramatickej a dokumentárnej časti, keďže práve tým si dokázal pritiahnuť podstatne väčšie publikum.

Snímok Sociálna dilema je nepochybne dôležitým dielom do dnešnej, sociálnymi sieťami prepojenej spoločnosti, o čom svedčí aj jeho obrovská popularita. Mnohých používateľov sociálnych sietí prinúti zamyslieť sa, koľko času na nich strávia. Je však dôležité nezabudnúť, že vymazaním účtu na Facebooku sa tieto problémy nevyriešia – ich podstata je totiž omnoho zložitejšia.

Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú