Pomalý pokrok vo vývoji technológie batérií zmierňuje aspoň možnosť rýchlejšieho dopĺňania energie. Rýchlonabíjanie je už bežnou funkciou na väčšine špičkových smartfónov. V súčasnosti sa začínajú na trh predierať nenápadné rýchlonabíjačky, ktoré dosahujú závratné výsledky.  

Quick Charge technológia od Qualcommu je dnes pravidelne aktualizovaná a používaná v širokých kruhoch. Inú formu funkcie ponúka aj Apple na svojich najnovších iPhone X, teda ak ste ochotní kúpiť si mackobookovú nabíjačku a kábel s prepojením USB-C do Lightning.

 

Asi najlepšie výsledky, o ktorých doteraz bolo počuť, pochádzajú zo systému Dash Charge od spoločnosti OnePlus. Tento funguje tak, že zvýši dodávaný prúd a vyžaduje špecifické nabíjačky a káble. Rovnakú technológiu pod názvom VOOC používa aj ich sesterská spoločnosť Oppo. Skratka VOOC znamená Voltage Open Loop Multi-step Constant-Current Charging, čiže v preklade nabíjanie s viacnásobným striedavým napätím. Teraz sa Oppo vracia na scénu so Super VOOC a výsledky sú vskutku pôsobivé.

50 percent šťavy v priebehu 15 minút

Úplné nabitie Automobili Lamborghini Edition od Oppo Find X s dodávanou nabíjačkou Super VOOC trvá neuveriteľných 35 minút. Z nuly na 100% sa zasa dobitá energia dokáže vyšplhať za presne 2100 sekúnd. Telefón dosiahne 34%-né dobitie za 10 minút a s presnou polovicou baterky dokážete fungovať  už za 15 minút. Dve tretiny batérie dosiahnete za 20 minút a po pol hodine sa dostanete na postačujúcich 92%.

Ide o pravdepodobne najrýchlejšie dobitie batérie smartfónu do plnej kapacity, aké máme v súčasnosti k dispozícii. Nie je to tým, že by mal Find X Lamborghini malú baterku, tá ma kapacitu 3400 mAh, čo je o niečo menej, ako bežná kapacita Find X, ktorá sa pohybuje na 3730 mAh, no stále je to viac ako pri 3300 mAh v OnePlus 6.

OnePlus 6 dosiahne 60% kapacity v rovnakom čase, v akom Find X Lamborghini plných 100%, nehovoriac o tom, že na dobitie posledných 40% batérie potrebujete ešte ďalších 45 minút. Až do objavenia Super VOOC bol však špičkou vo svojej triede.

Akúkoľvek batériu ňou však nenabijete

Super VOOC je riešenie typu „end-to-end“ a ako také vyžaduje batériu telefónu navrhnutú tak, aby túto rýchlonabíjačku podporovala. Batéria Find X Lamborghini je rozdelená do dvoch článkov s kapacitou 1700 mAh, čím sa zdvojnásobuje jej nabíjacia kapacita, zatiaľ čo samotná nabíjačka Super VOOC vytiahne 10 V / 5 A. Pozoruhodnou výhodou oproti iným typom rýchlonabíjania je, že telefón ani nabíjačka sa pri používaní nijako obzvlášť neprehrievajú.

Čo však zamrzí je fakt, že Super VOOC je k dispozícii iba v niekoľkých telefónoch od Oppo, vrátane R17 Pro, ako aj prehnane nákladného Find X Lamborghini. Ako však napovedá história, je dosť možné, že technológia sa skôr či neskôr objaví aj v cenovo oveľa dostupnejších smartfónoch OnePlus.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom