Hranie hier je tu s nami už od nepamäti, či už v klasickej forme spoločenských hier, ale aj tých počítačových. Ide o jednu z najbežnejších foriem relaxu, ktorému sa oddávajú ako mladšie, tak aj staršie ročníky. 

Vývoj hier neustále napreduje a každý rokom sme svedkami lepších, krajších a zaujímavejších hier. Popri tom sú však vydávané desiatky, ba až stovky ďalších titulov, o ktorých sa ani nehovorí. Spočítať ich všetky by bol nadľudský výkon, preto sme sa rozhodli vydať jednoduchšou cestou, a to ukázať ti päť hier, z ktorých sa predalo najviac kópií.

Na základe toho možno určiť ich obľúbenosť, aj keď to nemusí hneď znamenať, že tieto hry patria medzi tie najlepšie. Jednoducho stačí spraviť okolo nich poriadny hype a hneď sa ich predá niekoľko miliónov kusov. A z ktorej hry sa predalo najviac kópií?

5. miesto – PlayerUnknown’s Battlegrounds

Platforma: Multi
Dátum vydania: 20. december 2017
Počet predaných kópií: > 50 miliónov
Vydavateľ: PUBG Corporation

Vedel si napríklad, že názov hry vznikol po tom, čo Brendan Greene (tvorca hry) mal túto prezývku v hre Arma II? Tá sa mu natoľko zapáčila, že sa dostala aj do názvu jedného z najúspešnejších battle-royal titulov. Hra je natoľko populárna, že v septembri 2017 dokonca prekonala v počte online hráčov Dotu 2, ktorá je dlhodobo na prvých priečkach. Celkovo bolo v jednom momente pripojených až 1 322 507 hráčov, čím sa zároveň stanovil nový rekord.

4. miesto – Wii Sports

Platforma: Wii
Dátum vydania: 19. november 2006
Počet predaných kópií: > 82 miliónov
Vydavateľ: Nintendo

Hoc je táto hra určená len pre Nintendo Wii, tak je aj teraz tak populárna, že sa jej podarilo dosiahnuť 4. miesto celosvetovo v počte predaných kópií. 5 športových simulátorov (tenis, baseball, bowling, golf a box) dokázalo zabaviť všetky generácie a dokonca bola využívaná v nemocniciach pri terapiách boxerov či liečení zranených vojakov. Nakoľko hra bola ovládaná špeciálnym ovládačov (zaznamenávaním pohybu), tak sú s tým spojené aj vtipné momenty, keď sa hráči navzájom udierali, prípadne omylom rozbili veci v blízkom okolí.

3. miesto – Grand Theft Auto V

Platforma: Multi
Dátum vydania: 17. september 2013
Počet predaných kópií: > 100 miliónov
Vydavateľ: Rockstar Games

Prekvapivé? Zrejme ani nie. GTA V je fenoménom a neustále sa vyvíja, hoc už má za sebou niekoľko rokov. Zaslúžila si niekoľko ocenení, obsahuje hádam najviac nadávok a vyše 150 000 riadkov dialógov. Popularita bola navyše tak vysoká, že v deň vydania hry plánovalo až 14 % pracujúcich Britov ísť na PN (v prepočte niekoľko miliónov ľudí).

2. miesto – Minecraft

Platforma: Multi
Dátum vydania: 18. november 2011
Počet predaných kópií: > 154 miliónov
Vydavateľ: Mojang

Nebyť množstva neoficiálnych verzií, zrejme by táto hra siahala ešte oveľa vyššie. Dokážu sa v nej spraviť neuveriteľné veci, ako napríklad Minas Tirith na videu nižšie a podobných prípadov je ešte oveľa viac. Zaujímavým faktom je postava Creepov, ktorá vznikla úplne náhodou, kedy sa prehodili súradnice výšky a dĺžky prasaťa.

Celkový víťaz – Tetris

Platforma: Multi
Dátum vydania: 6. jún 1984
Počet predaných kópií: > 170 miliónov
Vydavateľ: Spectrum HoloByte

Kto by to bol čakal. Tohto roku hra Tetris oslávi 35 rokov a hoc je staršia než väčšina z nás, dodnes si ju rada zahrá množstvo ľudí. Vytvoril ju sovietsky vedec Alexej Pažitnov a je dokázané, že hranie tejto hry znižuje posttraumatický stres.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom