Posledné mesiace bola pravdepodobne najväčšou technologickou kauzou obchodná vojna medzi Spojenými štátmi americkými a čínskou spoločnosťou Huawei. Karta sa však tentokrát zrejme obráti a veľké problémy môže mať kalifornský gigant Apple, ale aj juhokórejský Samsung. Najnovšie informácie totiž hovoria o alarmujúcom elektromagnetickom žiarení ich zariadení, informuje portál PhoneArena.

Americký denník Chicago Tribune po testovaní niekoľkých smartfónoch prišiel so závažnými zisteniami, ktoré znepokujujú širokú verejnosť. Hlavným problémom sú iPhone 7 či Samsung Galaxy S8, ktoré podľa nich nielenže prekročili bezpečnostný limit, ale objavené bolo až niekoľkonásobne väčšie množstvo prípustného elektromagnetického žiarenia.

Aktualizované 20.12.2019: 

Podľa nových zistení a meraní negovala federálna komisia pre komunikácie (FCC) predošlé zistenia Chicago Tribune. Tento denník ešte v auguste informoval o zvýšených hodnotách elektromagnetického žiarenia, ktoré mali byť pre používateľov niektorých iPhonov a Samsungov nebezpečné. Bližšie informácie sa dozvieš v pôvodnej verzii článku.

FCC však včera zverejnilo novú správu, v ktorej tvrdí, že smartfóny od Apple a Samsungu neprekračujú maximálne hodnoty, informuje MacRumors. Výsledky meraní komisia porovnala s originálnymi hodnotami SAR, nameranými hodnotami podľa denníka Chicago Tribune a novými meraniami, ktoré nepreukázali prekročenie povolenej hranice. Voči testovaniu denníka sa ohradil aj Apple, ktorý ešte v tom čase označil meranie za nepresné a  nesprávne nastavené.

Vlastné merania vykonala aj právnická firma

Komisia podľa zverejnenej správy zahrnula do testovania iPhone 7, iPhone X a iPhone XS, ale aj modely Vivo 5 Mini, Moto e5 Play, g6 Play a od Samsungu to boli modely Galaxy S9 a Galaxy J3. Žiaden z testov však nepreukázal zvýšené hodnoty ako to bolo v prípade výsledkov testovania v podaní Chicago Tribune. Napriek tomu sa právnická firma Fegan Scott rozhodla spustiť vlastné vyšetrovanie a jej laboratórne testy preukázali zvýšenie hodnoty.

[supsystic-tables id=155]

*Na základe výsledkov v správe FCC.

Podala žalobu na Apple, no doteraz nie sú známe metódy, ktorými boli výsledky meraní získané. FCC testovalo zariadenia replikou ľudskej hlavy a pomocou tela naplneného tekutinou. Maximálna hodnota žiarenia SAR pritom nemala prekročil limit 1.6 W/kg. Pomocou toho bolo následne testované absorbovanie žiarenia pri najvyšších možných výkonoch smartfónov. Výsledky však hovoria v prospech Apple, Samsungu a ďalších dvoch výrobcov.

Pôvodný článok:
Nenoste smartfóny vo vreckách

Za túto oblasť zodpovedá Federálna komunikačná komisia (FCC). Tá na svojich oficiálnych stránkach ubezpečuje, že žiaden smartfón schválený na predaj nikdy neprekročí hranicu elektromagnetického žiarenia, ktoré je považované za zdraviu nebezpečné. Chicago Tribune však testovalo hneď štvoricu iPhonov 7, pričom každý z nich prekročil stanovenú hranicu. Komunikačná komisia preto situáciu ešte raz preverí a v najbližších mesiacoch prevedie vlastné testovania.

Nenechaj si ujsť
Apple spravil v najnovšom iOS banálnu chybu a ohrozil tak mnohých používateľov. Otvoril možnosti hackerom

Testovanie prebiehalo na 11 rôznych smartfónoch, pričom najpočetnejšie zastúpenie mal Samsung a iPhone. Simulácia bola zameraná na zistenie množstva vysokofrekvenčného žiarenia zo vzdialenosti od 2 mm do 15 mm. Najhoršie výsledky simulácie boli v prevažnej väčšine zaznamenané v tých najmenších vzdialenostiach. Chicago Tribune po výsledkoch testovania neodporúča používateľom nosiť smartfóny vo vreckách.

Niekoľkonásobné prekročenia

FCC ako špecifickú mieru absorpcie žiarenia (SAR) a pomyselnú hranicu označuje hodnotu, ktorá neprekročí 1,6 W/kg. Ako už bolo spomenuté, iPhone 7 hodnotu prekročil dvojnásobne, no napríklad iPhone 8 Plus sa dostal pod špecifickú mieru absorpcie, informuje portál CNET.

Zobraziť celú galériu (3)
Testy boli vykonávané vo vzdielnostiach 2 mm a 5 mm. Zdroj: Chad Yoder / Chicago Tribune

Samsung Galaxy S9 však podmienky spĺňal len pri väčšej vzdialenosti, nakoľko pri 2 mm došlo taktiež k prekročenie povolenej miery vysokofrekvenčného žiarenia. Pri tejto vzdialenosti dosiahol veľmi zlé výsledky Samsung Galaxy S8, ktorého hodnota pri vzdialenosti 2 mm predstavovala až 8,22 W/kg. V neposlednom rade treba pochváliť Moto G6 Play, ktorý spomedzi 11 testovacích smartfónov dopadol pravdepodobne najlepšie.

Zobraziť celú galériu (3)
Samsung Galaxy S8 zaznamenal najhorší výsledok z najmenšej vzdialenosti. Zdroj: Chad Yoder / Chicago Tribune

Všetko je vraj v poriadku

V tomto duchu sa niesli oficiálne vyjadrenia oboch spoločností, ktorých smartfóny v testovaní prekročili stanovené limity. Apple uvádza, že „testovacie nastavenia neboli v súlade s postupmi potrebnými na správne posúdenie modelov iPhone. Všetky modely sú plne certifikované FCC, a to vo všetkých krajinách, v ktorých sa predávajú“. Podľa Samsungu sú smartfóny predávané v USA taktiež v súlade s predpismi FCC.

Čítajte viac z kategórie: Smartfóny

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP