Apple svojou poslednou aktualizáciou na iOS 12.4 nedopatrením odstránil bezpečnostný prvok, ktorý bránil používateľom vykonať tzv. „jailbreak“. Ako píše portál iOShacker, túto chybu si všimol Ahmed Aldeab, ktorý na to okamžite upozornil prostredníctvom svojho Twitteru.

Spočiatku tomuto vyjadreniu Ahmenda nikto neveril, pretože to, že by sa Apple dopustil takejto banálnej chyby, bolo podľa mnohých nereálne. Nakoniec sa však našlo zopár hackerov, ktorí rôzne aplikácie na jailbreak vyvíjajú a zistili, že Ahmed mal predsa len pravdu a na iOS 12.4 je možné vykonať jailbreak.

Apple spravil chybu, ktorá už mesiace môže ohroziť aj bežných používateľov iPhonov

Na internet sa takmer okamžite dostala funkčná verzia aplikácie, ktorá vykoná v zariadení jailbreak a široká verejnosť pohybujúca sa v tomto odvetví sa začala Ahmedovi vo veľkom ospravedlňovať za to, že ho označovali za klamára.

 

Nenechaj si ujsť
Vylepšený špionážny softvér infikuje smartfóny s iOS aj Androidom. Získava citlivé informácie o ľuďoch

Keďže sa však jedná o verejný kód, ktorý dokáže na zariadení vykonať jailbreak, spolu s ním prichádzajú aj obrovské riziká pre používateľov, ktorí používajú svoje iPhony štandardne bez akýchkoľvek zásahov do systému, informuje MacRumors. Bezpečnostný analytik Jonathan Levin upozornil na to, že Apple takýmto spôsobom vystavil používateľov riziku na vyše 100 dní, pretože už tak dlho sa táto chyba v systéme nachádza.

Podľa jeho slov je možné túto bezpečnostnú chybu využiť na inštaláciu spyware do akéhokoľvek zariadenia. Napadnuté pritom môžu byť aj aplikácie, ktoré sa nachádzajú v App Store. Upozorňujú teda, že používatelia, ktorí fungujú na iOS 12.4, by mali byť teraz obozretní a dávať si pozor na to, aké aplikácie sťahujú. Apple zatiaľ k tejto veci nevydal žiadne vyhlásenie, ale je dosť možné, že už má túto chybu opravenú, a tak by sa mohli používatelia čoskoro dočkať novej aktualizácie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP