O nenápadnom sci-fi Tvorca sa ešte pred pár mesiacmi písalo skôr okrajovo, predovšetkým kvôli pozornosti upriamenej na premiéru druhej časti Duny. Od vtedy sa však veľa vecí zmenilo. Duna: Časť druhá sa kvôli štrajkom presunula na budúci rok a Tvorca s každým vydaným trailerom budí väčšiu pozornosť.

Stojí za ním režisér milovaného filmu Star Wars

Už po prvej vydanej upútavke sa zdalo, že vojna ľudstva s umelou inteligenciou by v novom sci-fi mohla priniesť nádych originality. Nádeje sa spájali predovšetkým s menom Garetha Edwardsa, ktorý film režisérsky zastrešil a v minulosti sa postaral možno o najlepší novodobý film z univerza Star Wars – Rogue One: A Star Wars Story.

Z Tvorcu sa tak razom stal jeden z najočakávanejších filmov tohtoročnej jesene a veľké nádeje by v tomto prípade mohli byť na mieste. Prvé recenzie totiž hovoria o fenomenálnom zážitku a horúcom kandidátovi na najlepšie sci-fi roka.

Prinesie boj o prežitie ľudstva

Dej pripravovanej novinky divákov zavedie do budúcnosti, v ktorej umelá inteligencia ľudstvo vyhodnotila ako hrozbu, zhodila na Los Angeles atómovú bombu a začala tak konečnú vojnu ľudstva o prežitie.

V centre príbehu stojí ostrieľaný veterán a člen špeciálnych jednotiek Joshua, ktorý je poverený vydať sa hlboko za nepriateľskú líniu, nájsť Tvorcu – stvoriteľa a zároveň tiež veliteľa jednotiek umelej inteligencie, a ukončiť tak vojnu o záchranu civilizácie.

Nebezpečné, no jednoduché zadanie sa zmení po tom, čo hlavný hrdina zistí, že Tvorcom je v skutočnosti AI s podobou a mentalitou malého dieťaťa. Joshua zároveň objavuje, že za sprisahaním AI sa skrýva omnoho viac a misia sa radikálne obracia – zatvrdnutý vojak začne Tvorcu ochraňovať.

Prvé recenzie nešetria chválou

Portál Rotten Tomatoes zhrnul prvé ohlasy od kritikov, ktorí už mali príležitosť Tvorcu v kine vidieť. Všetky reakcie sú v tomto prípade mimoriadne pozitívne. Tvorca má byť dokonalým spojením sci-fi akcie a veľkých tém súčasnosti ako využitie umelej inteligencie či hodnoty ľudského života.

Gareth Edwards opäť dokazuje svoju zručnosť a nepredstavuje prvoplánový príbeh, ale do žánru vnáša svieži vietor. Dokazuje to napríklad Courtney Howard z portálu Fresh Fiction.

Tvorca síce čerpá z dobre známych námetov, zároveň však ide o jeden z najlepších sci-fi eposov za posledné roky. Je to extrémne zábavné, strhujúce a hlboké na každej jednej úrovni.“

So slovami chváli nešetrí ani redaktor Comic Book, ktorý filmovú novinku považuje za najlepšie sci-fi za posledné roky. Steven Weintraub z Collider sa vyjadruje v podobne pozitívnom duchu a dodáva, že Tvorca ho absolútne odrovnal. „Keď sa dozviete o spôsobe, akým Gareth Edwards vytvoril Stvoriteľa, pochopíte, aká je to revolúcia vo výrobe sci-fi filmov… Som ohromený,“ napísal Edwards.

Okrem podmanivého a ľudského príbehu recenzenti chvália prvotriedny vizuál, ktorý je ohromujúci a zároveň nesmierne detailný. O nič horšie na tom nie je ani akcia, ktorú Gareth Edwards dávkuje v rozumných množstvách, takže sa jej diváci neprejedia.

Celkovo teda Tvorca boduje ako po príbehovej, tak aj audiovizuálnej stránke a sľubuje milé tohtoročné prekvapenie. Na vlastnej koži sa o tom budeš môcť presvedčiť už 28. septembra, kedy film štartuje v našich kinách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP