banner-pixelVojna medzi poprednými gigantmi svetového technologického priemyslu nikdy nespí. Rok čo rok sa spoločnosti bijú o najväčšie inovácie na trhu.  

Dôležitú úlohu pri týchto pomyselných vojnách zohrávajú aj patenty. Princíp je jednoduchý. Ty niečo vymyslíš, dáš si na to patent a ak ti nejaký gigant nápad ukradne, máš veľkú šancu zarobiť slušnú kôpku peňazí. Najslávnejší je súboj medzi Samsungom a Apple, ktorí sa dokázali potrhať na súdoch za naozaj absurdnú maličkosť. Sám „veľký“ Steve Jobs taktiež dokonca vtipkoval o patentoch počas predstavenia prvého iPhonu. Jedná sa teda o lukratívny biznis, v ktorom vždy niekto musí vládnuť tvrdou rukou. Kto bol ale najaktívnejší v roku 2016 a odniesol si najväčšie množstvo patentov?

patents-top-10zdroj fotografie: PhoneArena 

Možno to vyznie prekvapivo, no absolútnym víťazom je IBM s počtom patentov 8088. Toto pozoruhodné číslo vykazuje presne 22 nových pantentov za jeden deň! Na vzdialenej druhej priečke sídli Samsung s 5518 patentmi. Na vysokých priečkach sa tiež umiestnili spoločnosti, ako Google, Intel, Microsoft, Qualcomm či LG. Najprekvapivejšie je však postavenie Applu, ktorý bol doteraz známy svojou chamtivosťou na zisk každej inovácie, ktorá sa vo svete technológií objaví.

apple-produktyzdroj fotografie: Dgtle 

Gigant z Cupertina sa ani nedostal do top desiatky, avšak má to jedno veľmi jednoduché vysvetlenie. Vzhľadom na to, že sa americký „ovocinár“ sústreďuje len na niekoľko kľúčových produktov, jeho portfólio nepotrebuje nutne toľko patentov. Na druhej strane, vyššie postavení giganti majú portfólio niekoľkonásobne širšie, a tak je neustále zvyšovanie počtu pantentov veľmi dôležitým poslaním.

TIP: Applu sa nedarí podľa predpokladov! Z neúspechu v poslednom fiškálnom roku viní gigant Tima Cooka

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom