banner-iphone-7Apple patrí medzi najväčších výrobcov smartfónov na svete, no občas sa aj takému gigantovi, akým je trochu nedarí. Po minuloročných predajoch, ktoré boli nižšie ako spoločnosť očakávala, prišiel čas zúčtovania a všetka vina padá na Tima Cooka.

Kalifornský výrobca si s predajmi svojich smartfónov viedol po dlhé roky viac než dobre, čo sa však už nedá povedať o poslednom fiškálom období, ktoré skončilo ešte v septembri minulého roka. Podľa výsledkov sa predaje iPhonov prepadli o niekoľko percent, za čo všetci vysokopostavení pracovníci hádžu vinu na generálneho riaditeľa Tima Cooka. Ten si za posledné, nie príliš úspešné obdobie, odnesie nižšiu výplatu ako bol doteraz zvyknutý.

Apple iPhone 7 32 GB môžete kúpiť v e-shopoch za cenu od (Zdroj: Heureka.sk)
Porovnať ceny >>

apple-produktyzdroj fotografie: Dgtle

Apple vyhlásil, že sa jeho minuloročný obrat nedostal do predpokladanej takej výšky. V konkrétnych číslach to znamená, že miesto očakávaného obratu 211 miliárd eur, dosiahol Apple obrat „len“ 203,6 miliárd eur. Znamená to teda pokles 3,7 % voči odhadovanému zárobku Operačný zisk tiež nedosiahol očakávané čísla a s rozdielom 0,5 % sa dostal do výšky 56,6 miliárd eur. Práve tieto negatívne výsledky posledného fiškálneho obdobia sú dôvodom, prečo si tí zhora neodnesú takú sumu peňazí.

tim-cook-applezdroj fotografie: PhoneArena

TIP: Tech News: Najnovšie informácie od Tima Cooka potvrdzujú, že Apple pracuje na nových desktopových počítačoch

V porovnaní s predchádzajúcimi obdobiami si generálny riaditeľ Tim Cook odnesie o 1,8 milióna eur menej ako v období za rok 2015, kedy sa jeho výplata pohybovala na úrovni 9,7 milióna eur. Tim však nebude jediný, koho výplatná páska ponesie menšiu sumu. Luca Maestri, ktorý je riaditeľom financií, dostal tento rok o 10 % menšiu kompenzáciu, presnejšie vo výške 21,5 miliónov eur. Za posledné roky Apple preorientoval svoju výrobu a viac sa sústredí na produkciu iPhonov.

iphone-8-concept-1

Koncept iPhonu 8

zdroj fotografie: Appadvice

Smartfóny už tvoria viac ako 63 % celkového zisku, ktorý však v poslednom roku výrazne poklesol, za čo môžu práve spomínané iPhony. Dôsledkom tejto situácie má byť aj americký trh, ktorý je presýtený rôznymi smartfónmi a dopyt po nových iPhonoch tak klesol. Gigantovi sa neviedlo dobre ani na iných frontoch, pretože v Číne a Indii jeho predaje taktiež poklesli. V najväčšej ázijskej krajine to tentokrát spôsobila silná konkurencia a najmä lacnejšie čínske vlajkové lode, ktorým mnohokrát dajú zákazníci prednosť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom