Marvel už zajtra v kinách odpáli piatu fázu svojho komiksového kolosu MCU v podobe čerstvého Ant-Mana. Po nepresvedčivých predchádzajúcich filmoch hlavný kormidelník Marvelu Kevin Feige fanúšikom sľuboval najdôležitejší film od Avengers: Endgame.

Prvé reakcie však hovoria o presnom opaku. Ant-Man 3 je podľa väčšiny z nich len ďalším nudným príkladom pokračujúcej mizérie Marvelu.

Zázrak sa nekoná

Vybrané médiá mali príležitosť vidieť Ant-Man a Wasp: Quantumania na veľkom plátne a prvé recenzie neveštia nič dobré. Najčastejšie skloňovaným hodnotením sa zdajú byť prívlastky ako „chaotické„, „nudné“ či dokonca „extrémne hlúpe„.

Tretí diel Ant-Mana hlavných hrdinov zavedie do kvantovej ríše, kde sa postavia novej hrozbe v podobe Kanga Dobyvateľa. V komiksovom svete Marvelu ide o zásadnú zápornú postavu, ktorá svojou silou a nevyspytateľnosťou hravo porazí aj doposiaľ najväčšieho protivníka doterajších filmov Thanosa.

Už upútavky na Ant-Man 3 naznačovali, že na divákov čaká poriadne exotické dobrodružstvo. Potvrdzujú to aj prvé ohlasy, ktoré sa pri hodnotení kvantovej ríše výrazne odlišujú – jedna časť kritikov hovorí o skvelom a neopozeranom novom prostredí, druhá ju naopak prirovnáva ku Star Wars, nie však v dobrom slova zmysle.

Kvantová ríša je nevyspytateľná a extrémne farebná, na hrdinov tu čaká množstvo nových a nevidených bytostí, vo výsledku ale pôsobí iba ako ďalšia recyklácia multivesmíru, ktorá už začína nudiť.

Hlavným nepriateľom filmu sa zdá byť jeho nevyrovnané tempo. Ant-Man 3 sa chvíľu tvári ako dráma, len aby následne postavy dej  odľahčovali silenými a častokrát nefungujúcimi hláškami a humornými situáciami. Podobným problémom trpel už posledný Thor a tento symptóm sa teraz prenáša aj do Ant-Mana.

Podľa viacerých názorov sa ľahkosť a čaro prvých dvoch filmov Ant-Mana v poslednom filme celkom vytratila. Portál Mashable Ant-Man a Wasp: Quantumania hodnotí ako „chaotický, žalostne nezábavný bordel, pri ktorom divák zabudne, prečo boli superhrdinské filmy tak zábavné. Vzrušenie nie je len preč, je celkom pochované pod hromadou dejových výmyslov a skutočne zlých CGI.“

Film zachraňujú herci, nový Thanos sa nekoná

Zdá sa, že nový Ant-Man vo veľkom dopláca na povrchný dej, zachraňujú ho však herecké výkony. Najčastejšie sa v pozitívách spomína Paul Rudd ako Ant-Man a Jonathan Majors ako Kang Dobyvateľ, ktorí podali skvelé výkony.

Pri postave Kanga už je ale verdikt opäť rozporuplný a aj keď ho Jonathan Majors stvárňuje skvele, jeho postava zatiaľ nepôsobí ako chladnokrvný a nebezpečný taktik, akým je Kang v predlohe. Na Thanosa tak zatiaľ nový zloduch podľa viacerých v žiadnom prípade nemá a zatiaľ pôsobí iba ako ďalší tuctový hrdina Marvelu.

Ant-Man a Wasp: Quantumania na portáli Rotten Tomatoes aktuálne disponuje priemerným skóre 54 %, čo je zatiaľ druhé najhoršie hodnotenie spomedzi všetkých Marveloviek. Nižšie sa v minulosti umiestnili iba Eternals, na ktorých by množstvo fanúšikov najradšej zabudlo.

Pán prsteňov: Prstene moci je fenoménom hneď v niekoľkých smeroch

Rozhodujúce slovo budú mať na konci diváci, ktorí film môžu zdvihnúť omnoho vyššie. Nestalo by sa prvýkrát, čo by sa fanúšikovia na názory kritikov vykašľali a spravili z filmu megahit. Stačí sa pozrieť napríklad na Venoma. Bez ohľadu na to sa však momentálne zdá, že nový Ant-Man nebude takým vysnívaným vstupom do novej fázy MCU, v aký fanúšikovia dúfali.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP