Určite poznáš ľudí, ktorým benzín jednoducho vonia. Nie nadarmo sa hovorí, že elektromobilom „chýba vôňa benzínu“, no vedel by si si predstaviť, že by si doslova fetoval tú azda najšpinavšiu súčiastku spaľovacieho auta? Ako informoval portál Reuters, v Afrike je aj takýto príbeh realitou. Tamojšia chudobná vrstva obyvateľstva začala šňupať rozdrvený prášok z katalyzátorov áut.

V Konžskej demokratickej republike sa v posledných mesiacoch začala rozmáhať nová droga s názvom „bombe“, ktorá v preklade znamená „silná“. Droga sa vyrába z rozdrveného keramického jadra v katalyzátore a zmiešava sa s rovnako rozdrvenými vitamínovými pilulkami, do ktorých navyše pridávajú tabletky na spanie či sedatíva.

Retuers/YouTube

Následne sa droga užíva vdýchnutím cez nos alebo fajčením, kedy sa zmiešaný prášok pridá k tabaku. Dlhodobé negatívne účinky bobme zatiaľ známe nie sú, no šňupanie či fajčenie zrejme najšpinavšej súčiastky na aute určite nebude telu prospešné.

Odborníci sa zhodujú, že kovy obsiahnuté v katalyzátore, ktoré sa podrvením keramického jadra dostávajú do tela, môžu pri dlhodobejšom užívaní spôsobovať rakovinu.

Retuers/YouTube

Nehovoriac o nečistotách, ktoré katalyzátor zachytáva. Ako uvádza MotorBiscuit, katalyzátor predovšetkým zachytáva CO2, a teda prvým príznakom otravy CO2 je pocit únavy, ktorý prežívajú aj užívatelia drogy bombe.

Uspí na niekoľko dní

Podľa užívateľov tejto drogy, ktorí sa pre portál Reuters vyjadrili vo videoreportáži, má bombe extrémne upokojujúce účinky. V minulosti totiž skupina mladíkov užívala alkohol vo veľkom množstve, no ten v nich vyvolával agresivitu.

Bombe ich naopak upokojuje, po užití drogy vraj zostanú niekoľko hodín iba nehybne stáť či sedieť, alebo dokonca zaspia až na niekoľko dní. Keď jej účinok vyprchá, vrátia sa do bežného života bez toho, aby boli na niekoho počas jej efektu agresívni alebo niekomu dokonca ublížili.

Problém pre majiteľov áut

Zrejme ti je jasné, že katalyzátory na výrobu tejto drogy nezháňajú niekde na vrakoviskách z vyradených a nepojazdných áut. V Konžskej demokratickej republike v posledných mesiacoch stúpla kriminalita v spojitosti s krádežami katalyzátorov na pojazdných autách. Miestni mechanici denne riešia aj desať klientov, ktorí k nim prichádzajú s rovnakým problémom – na ich vozidle chýba katalyzátor.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú