Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čínsky výrobca smartfónov sa kvôli reštrikciám stále potýka s mnohými problémami pri výrobe svojich smartfónov. V nových modeloch stále nemôže využívať ani kľúčové služby a niektorý softvér od Googlu, a tak začal pracovať na vlastnej náhrade. Huawei má totiž spolupracovať s indickými vývojármi, aby mohol nahradiť mobilné služby Googlu vlastnými aplikáciami, a to už do konca tohto roka. Téme sa venoval portál India Times.

V nových smartfónoch od Huawei chýba hneď viacero služieb a aplikácií, na ktoré je majiteľ bežného Androidu zvyknutý. Problémy Huawei stále neobchádzajú, no spoločnosť sa s touto situáciu snaží vysporiadať vlastným spôsobom.

Napriek zákazom z USA sa firme stále darí a v 3. kvartáli tohto roka dokázala predať v Európe podľa štatistík Canalys až 11,6 miliónov smartfónov, čo je len o 100 000 kusov menej ako v rovnakom období minulého roka, informuje Gizchina.

Náhrada za dôležité služby Google má byť za rohom

Niektoré jeho smartfóny sú však pre väčšinu európskych a zahraničných zákazníkov „tabu“. Ideálnym príkladom je model Mate 30, ktorý je napriek svojim špičkovým vlastnostiam na mnohých trhoch jednoducho nedostupný. Kúpiť si ho môžu len ľudia vo vybraných krajinách. Záujemcov by však mohol odlákať aj fakt, že ani tento nový Huawei smartfón neponúka kvôli zákazom služby Google. Tie zahŕňajú aj aplikácie ako YouTube, Mapy Google, Gmail či Google Drive. Spoločnosť už ale podľa nových informácií pracuje na náhrade, ktorú jej pomáhajú vyvíjať aj indickí vývojári.

Huawei chce podporiť smartfóny, ktoré nemôžu tieto služby využívať a čoskoro im môže ponúknuť vlastné riešenie. Väčšina obľúbených služieb a aplikácií na Androidoch patrí Googlu, vrátane virtuálneho Obchodu Play. Majiteľ nového Huawei smartfónu bez týchto služieb si tak musí vystačiť len s obmedzenou ponukou priamo od výrobcu a alternatívou napríklad za Obchod Play je AppGallery. Spoločnosť má však k dispozícii až milión registrovaných vývojárov pre mobilné služby Huawei (HMS – Huawei Mobile Services).

Nenechaj si ujsť
Huawei recykluje starý smartfón pod novým menom. Chce obísť zákaz Google

Vývojárov láka aj na štedré odmeny a na program pre vývoj vlastných služieb vyčlenila zhruba 900 miliónov eur. Takýto program pre vývojárov dokonca Huawei nedávno spustil aj v južnej Afrike. Týmto spôsobom sa tak pokúša prilákať tvorcov, aby sa ich aplikácie stali súčasťou obchodu AppGallery. Pre každú krajinu by pritom chcel Huawei priniesť prostredníctvom svojich mobilných služieb 100 až 150 aplikácií. Do Európy a ďalších zahraničných krajín sa majú dostať aj tituly od indických vývojárov.

Huawei môže stále zaostávať

Gigant sa tak pokúša vytvoriť ekosystém, ktorým by dokázal zaplátať chýbajúce „diery“ vo svojich smartfónoch po tom, čo dostal zákaz využívať aplikácie a služby Googlu. Charles Peng, CEO značiek Huawei a Honor v Indii, potvrdil, že viacero kľúčových služieb a aplikácií pre navigáciu, platby, hranie či komunikáciu bude dostupných už do konca decembra, informuje Android Authority. Hoci má firma k dispozícii armádu vývojárov, stále sa jej nemusí podariť vytvoriť rovnako kvalitný ekosytém ako poskytuje Google.

Zobraziť celú galériu (0)
Google služby nebude ľahké nahradiť. používatelia naprieč celým svetom si na ich funkcionalitu a všadeprítomnosť už priveľmi zvykli. Zdroj: Screenshot/ Google Play Obchod/Dávid Hrabčák

Pre tohto amerického rivala spoločnosti sa však črtá veľká konkurencia, ktorá by sa mohla byť časom dokonca poriadne vyšvihnúť. Momentálne ale ide o riešenie, ktorým chce Huawei zmierniť dopad krízy na bežného zákazníka, čo sa môžeme vnímať ako jedno z najlepších rozhodnutí. Zdá sa totiž, že spory s USA tak skoro neskončia a tento popredný výrobca smartfónov bude musieť naďalej prežívať bez služieb Googlu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú