Databáza 533 miliónov kontaktov a používateľských dát z Facebooku, ktoré sa ešte v januári predávali na platforme Telegram, sa najnovšie objavila na internete úplne zadarmo. Obsahuje všetko od telefónnych čísel až po históriu polohy používateľov, upozornil Bloomberg.

Aktualizácia 7.4.2021:

Ako upozornil britský spravodajca BBC, analytici stojaci za stránkou haveibeenpwned.com sprístupnili po e-mailovej adrese možnosť skontrolovať si aj svoje telefónne číslo, ktoré by sa mohlo nachádzať v zozname uniknutých dát z Facebooku.

Pokiaľ teda chceš zistiť, či sa v uniknutých dátach nachádza aj tvoje číslo či iné údaje, stačí na tejto stránke zadať svoj e-mail alebo telefónne číslo, pričom sa zároveň dozvieš aj o ďalších potenciálnych únikoch, v ktorých sa mohli tvoje dáta nachádzať.

Aktualizácia 5.4.2021:

Bezpečnostný analytik Dave Walker upozornil na Twitteri na to, že medzi uniknutými dátami 533 miliónov používateľov Facebooku sú aj osobné údaje jeho zakladateľa Marka Zuckerberga, ako aj spoluzakladateľov Chrisa Hughesa a Dustina Moskovitza.

Podľa Walkera si tak už na určitých fórach vieš nájsť Zuckerbergovu polohu, údaje o sobáši, dátum narodenia, ID na Facebooku a v neposlednom rade aj jeho telefónne číslo.

Analytik Zuckerberove číslo priamo nezverenil, no keďže tieto údaje sa prvýkrát objavili na pomerne prístupnom hackerskom fóre RaidForums a odvtedy sa pochopiteľne rozšírili omnoho ďalej, každý menej skúsený používateľ sa k nemu vie celkom ľahko dostať.

Pôvodný článok:

Údaje vyše pol miliardy používateľov Facebooku môže získať takmer každý

Ako informoval Business Insider, osobné údaje viac ako pol miliardy používateľov Facebooku sa dnes objavili na dostupnom fóre RaidForums, kde sú dostupné úplne zadarmo.

Databáza obsahuje údaje, ktoré zo sociálnej siete unikli v roku 2019 kvôli zraniteľnosti v systémoch spoločnosti. Na hackerskom fóre, ku ktorému sa vie dostať jednoducho takmer každý, ich dnes objavil riaditeľ bezpečnostnej firmy Hudson Rock, Alon Gal.

Do uniknutých informácií patrí všetko vrátane telefónneho čísla, Facebook ID, celého mena, osobných údajov, histórie polohy či e-mailovej adresy používateľa. Tieto údaje sú tak voľne prístupné každému a s istotou ich využijú najmä podvodníci napríklad pri vydávaní sa za iné osoby alebo hackovaní používateľských účtov.

NEPREHLIADNI
Tragická nehoda? Len navonok. Podvodníci našli nový spôsob ako od Slovákov ukradnúť údaje k FB

Zaujímavý je fakt, že podľa zoznamu krajín s presným počtom používateľov, ktorých dáta sa v úniku nachádzajú, Slovensko nefiguruje. Zatiaľ čo susedné Maďarsko má „pripísaných“ takmer 400-tisíc používateľov, Česko až 1,4 milióna a Poľsko 2,7 milióna, dáta o slovenských používateľoch sa na zozname vôbec nenachádzajú.

Celkovo obsahuje zoznam až 106 krajín, pričom „najpočetnejšou“ skupinou sú používatelia z Egypta, ktorých sa v databáze nachádza viac než 44 miliónov. Nasledujú Spojené štáty s takmer 33 miliónmi používateľov, no množstvo uniknutých dát patrí aj používateľom z európskych krajín.

K situácii sa pre Bloomberg už vyjadrila aj samotná sociálna sieť, ktorá potvrdila, že ide o údaje z úniku v roku 2019 a nie sú to nové dáta používateľov. Facebook síce chybu, kvôli ktorej sa v prvom rade dostali von, opravil, no ich ďalšiemu šíreniu už nemá možnosť zabrániť.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú